Повечето хора от време на време са измъчвани от главоболие, някои силно страдат от него, а други дори редовно ги боли главата.
Главоболието не е болест, а само предупредителен сигнал. Глава може да ни заболи по всяко време на деня. Болката може да бъде с различна сила, от „леко стягане на главата“ до непоносими пронизващи болки. Те могат да се съчетаят със зрителни смущения и други оплаквания.
Причини
Наред с множество органични причини главоболие може да породи преди всичко психическото напрежение.
От противоречиви чувства, които „отчаяно“ трябва да държим под контрол или от вътрешния конфликт между собствените жизнени желания и незадоволяващите житейски ситуации може „главата ни да се пръска“ – например агресия и ярост срещу най-близките ни подчинени или началници, които не можем да си позволим да изразим. Тези „забранени“ импулси от ярост и гняв в крайна сметка се насочват навътре срещу собствената ни персона. Това напрежение се изразява в продължително главоболие.
Най-вече жените не могат да отговарят на поведенческия модел, който обществото очаква от тях: спокойни, любезни, уравновесени, хармонични. В тази връзка предимно жените са измъчвани от главоболие. Предписаните на тях болкоуспокоителни таблетки са с една трета повече отколкото на мъжете.
Сдържаните емоции често са основа за развитие на главоболие. Допълнително възбуждащ фактори могат да бъдат: претоварване, злоупотреба с алкохол и цигари, въздействие вредни вещества, свръхчувствителност към определени храни, лош въздух, напрягане на мускулатурата на тила и на гръбначния стълб, общи заболявания.
Възможни последици и усложнения»
Посягането към болкоуспокояващи таблеткш може да има сериозни последици. От една страна, се потиска предупредителния сигнал болка, с което може би се изпуска шансът да започне ранното лечение на някое сериозно заболяване- От друга страна, честото приемане на болкоуспокояващи лекарства крие опасността да се развие зависимост от тях и те могат трайно да увредят черния дроб и бъбреците. Да „преглъщате“ главоболието с таблетки означава още да игнорираме стремежа на организма най-сетне да възстанови равновесието между напрегнатост и отпускане.
Профилактика
Всичко, което е подчинено на стремежа да живеем в съзвучие със себе си и своето обкръжение, предпазва от главоболие. Също така верен помощник в днешно време е магнитната лента за глава BIOMAGNETIC POWER.
Нужда от лекарска помощ
Когато главоболието редовно се повтаря или е продължително. Лекарят следва да изясни дали, болките в главата се причиняват от органични заболявания.
Когато, въпреки отрицателното заключение, болките продължават, целесъобразна консултация могат да предложат специализираните учреждения.
Самолечение
– разходката на чист въздух и топлата баня могат да имат отпускащо въздействие
– полегнете си, изключете всички външни източници на шум, отпуснете се вътрешно
– изучаването и прилагането на техники за отпускане може да се окаже от полза
– масажи
– слагайте студени или горещи компреси на челото и тила, разтривайте болезнените места с кубчета лед
– силно разтривайте двете ушни миди; с палеца и показалеца притискайте основата на носа в очните ъгли
– студени бани на ръцете и краката
– изчетквайте косата във всички посоки
– черно кафе, евентуално с лимон, за тези, чийто стомах може да го понесе.
Лечение
Ефикасното лечение трябва да започне от причините за главоболието, дори когато не са открити органични причини за страданието. За тази цел човек трябва най-напред да анализира самия себе си, своите вътрешни напрежения, конфликтите в отношенията си и проблемите на работното място.
Възможно е обаче да се нуждаете временно и от професионална помощ.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!