Ако сте преминали четиридесетте години, може вече официално да скриете бръчиците от смях зад модни рамки. Независимо дали сте късогледи, далеколеди или сте имали идеално зрение през по-голямата част от живота си, съществуват зрителни промени, свързани с възрастта, които малко хора (или никой) могат да избегнат.
С наближаването на шестдесетте години повечето хора се нуждаят от очила за състоянието, наречено пресбиопия, което прави близкото ни зрение по-слабо, отколкото е било. Учените считат, че пресбиопията се причинява от два фактора, действащи в комбинация – по-плътни, твърди и по-малко пластични лещи и по-неефективни, отпуснати очни мускули, което затруднява очите при фокусирането на обекти отблизо. В крайна сметка точката – най-близкото разстояние, от което окото може да даде ясен образ върху ретината – е по-отдалечена от окото, отколкото при разстоянието за четене.
Ако забележите, че трябва да държите книгите, вестниците и менютата на една ръка разстояние, за да разчетете привидно доста неясния текст, вероятно страдате от пресбиопия. Тя фактически е неизбежна и обикновено става по-ясно изразена между 40- и 50-годишна възраст, влошава се при лошо осветление и се подобрява на дневна светлина, защото свиването на зеницата подобрява фокуса.
Продължителните дейности, изискващи взиране, могат да причинят главоболие или напрежение в очите. Пресбиопията се развива независимо от това дали носите очила или не – очилата ще компенсират проблема, но няма да го задълбочат.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!