Сънливост, главоболие, допълнителен стрес – това са оплакванията на хората, които се чувстват засегнати от смяната на часовото време
Всяка последна неделя на март минаваме към лятно часово време, при което ни отнемат един час от денонощието. След това ни го връщат в последната неделя на октомври. При връщането на часовника към астрономическото ни време, може би няма толкова много оплаквания, защото спим 1 час повече. Но сънят не е всичко – самата промяна на режима ни води до пълен дискомфорт, а за хората с хронични заболявания – това е направо мъчение! Да не говорим за режима на бебетата, който трябва да се измести с този час!
Едно скорошно проучване установи, че честотата на сърдечни атаки са се увеличили значително през първите три дни от седмицата, след прехода към лятното часово време през пролетта. За разлика от това, има по-малко случаи на сърдечни атаки след прехода от лятно часово време към стандартно време през есента. Проучването установи, че най-правдоподобното обяснение за резултатите е неблагоприятният ефект от промяната на режима.
Освен това проучването съобщава, че преходът към лятно часово време и връщането обратно на часовника влияят върху продължителността и качеството на съня, което продължава много дни след местенето на стрелките.
Друго проучване показва, че човешкият денонощен (циркаден) ритъм не се адаптира към лятното часово време и че неговата сезонна адаптация към променящите се фотопериоди се прекъсва от въвеждането на лятното часово време. Това прекъсване може да обхване и други аспекти на сезонната биология при хората.
Две проучвания дават различна светлина на въздействието на лятно часово време върху състоянието на човека особено по отношение на психичното здраве. Едното проучване констатира увеличен процент на самоубийствата, а другото установява, че прехода към или от лятно часово време не оказва съществено влияние върху честотата на злополуките или психичните отклонения при хората.
Повечето изследвания потвърждават, че в разстояние на 2-3 седмици след смяната на времето се намалява работоспособността, появяват се смущения в съня, увеличават се оплакванията на пациентите от нервно-психическо естество.
Съвкупността от неблагоприятни за здравето проявления, свързани с нарушението на времевия ритъм, получи медицинското наименование десинхроноза или разминаване на ритъма на организма с хронологичното време.
Ние се надяваме, че за последен път променяме часовниците си и повече няма да ни принуждават да „влизаме” в лятно часово време!
Часът на раждане е важен за личния хороскоп!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!