Доскоро операцията в случай на апандисит се смяташе за неизбежна, но в бъдеще тя може да бъде заменена с 5-дневно антибиотично лечение.
Световноизвестното американско списание за медицина „The Lancet“ публикува резултатите от проучване, сравняващо терапевтичните резултати при хирургично и при антибиотично третиране на апандисит. Според специалистите „скалпелът изживява последните си дни, а бъдещето принадлежи на антибиотиците“.
Напредъкът в медицинската техника и диагностичните методи позволява да бъдат разграничени обикновените апандисити от усложнените (перитонит). При вторите, които представляват 30-35% от случаите, операцията е неизбежна, но при първите тя може да бъде избегната.
Симптомите на апандисита
Апандиситната криза може да настъпи на всяка възраст, но най-вече сполетява 30-годишни хора. Обикновено лекарят поставя диагнозата след клиничен преглед. Пациентът изпитва силна болка в долната дясна част на корема, придружена с гадене и повръщане. Температурата е около 38 градуса. При съмнение лекарят прибягва до ехография или скенер. Скенерът показва увеличен апандисит с удебелена чревна стена. Съществува все пак 15-процентова възможност за грешка, така че предимство има ехографският преглед, особено при децата.
Операция за 30 минути
Използват се две хирургични техники. Първата се прави чрез разрез на корема и трае около 30 минути. По-младите хирурзи предпочитат лапароскопския метод, който днес е най-често практикуван. Прави се пълна упойка и през три малки разрезчета се вкарват инструментите, оптичното влакно и миникамерата. Този метод предоставя по-добра видимост на оперираното място, по-малко следи от операцията и по-малобройни усложнения (от 1 до 1,5%). Интервенцията трае най-много един час.
Бъдещето
В следващите пет години уредите за диагностика ще позволяват систематично да бъдат разграничавани двата вида апандисит и операция да се прави само при перитонит. Все още е спорно кои методи са за предпочитане при децата. При възрастните ще се утвърди следната схема:
- Апандисит без усложнения – лечение на апандисит с антибиотици до изчезване на симптомите.
- Локализиран перитонит – характеризира се с образуването на абсцес при апандисита. Лечението е с антибиотици, като при нужда се прави пункция на абсцеса под ехографски контрол. Операция – само в крайни случаи.
- Общ перитонит – инфектираната течност се е разпространила в коремната кухина, операцията е наложителна и спешна.
Какви са симптомите на тазово възпалената болест?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!