Най-сериозните ритъмни нарушения, които крият риск за живота и препятстват всекидневната активност на човек, налагат медикаментозна терапия
При необходимост се прибягва до инвазивни методи.
Предсърдното мъждене (когато сърдечна честота не отговаря на пулсовата) е най-често срещаната аритмия. То също се лекува с медикаменти. Само по себе си то не застрашава живота, но е рисков фактор за образуване на тромби (съсирени), които могат да напуснат сърцето и да запушат някоя артерия.
При т.нар. функционални аритмии – когато сърцето е здраво, но ритъмът му е нарушен заради разстроена нервна система, е достатъчно да се намалят кофеиновите напитки и цигарите и евентуално да се приемат успокояващи средства на билкова основа. Леките до умерени физически натоварвания също укрепват работата на сърцето.
Обърнете внимание и на хранителните си навици – включете в менюто си продукти, богати на омега-3 мастни киселини (скумрия, сьомга, риба тон, херинга). Минералите магнезий и калий също поддържат нормалните функции на сърцето. Съдържат се в прясното мляко, зеленолистните зеленчуци, цитрусите, пълнозърнестите продукти. Тлъстите меса и пържени храни не се препоръчват, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!