Със своя приятен вкус и аромат лайката става за успокояващ чай.
Чаша от него вечер преди лягане отпуска опънатите нерви и осигурява здрав сън. Но с това не се изчерпват качествата на билката. Учените са идентифицирали поне 12 активни химически вещества в цветовете й, които са ефикасни и срещу стрес, и срещу стомашно разстройство.
Веществото апигенин, съдържащо се в лайката, въздейства върху централната нервна система и предразполага към пълноценен сън през нощта.
Ако се чувствате напрегнати, изпийте чаша чай от лайка или се отпуснете в топла вана, към която сте добавили няколко чаши от същия чай, 10 капки етерично масло или 1-2 шепи цвят от билката. Етеричното масло прониква през кожата и по-късно чувството на безпокойство и нервното напрежение изчезват.
За какво се използва лайката:
- акне розацея
- болки в ходилата
- възпалителни заболявания на червата
- диспепсия
- заболявания на венците
- конюнктивит
- менструални проблеми
- никнене на зъби
- оригване
- пептична язва
- псориазис
- стрес
- уртикарии
- циреи
Можете да купите изсушен цвят в магазините или аптеките. Ако желаете да засадите билката в градината си, просто разпръснете съдържанието на една торбичка за чай. Трябва да знаете, че съществуват две разновидности на растението – благородна лайка (Chamaemelum nobile) и лечебна лайка (Matricaria recutita), позната и като унгарска лайка. Независимо че и двата вида в голяма степен си приличат, лечебната лайка е по-разпространена и за нея се смята, че притежава по-изявени лечебни качества.
-
-
- Крем от лайка ще откриете в магазините за натурални продукти или в аптеките. Но средство за третиране на някои кожни проблеми можете да приготвите лесно и сами. Запарете за 10 минути 1 с. л. цвят от лайка в 1 чаша вряла вода. Охладете до стайна температура, потопете мека кърпа в течността и наложете за 5 минути върху порезна рана, обрив или изгаряне.
- Медиите вдигнаха шум след доклад в американското списание Journal of Allergy and Clinical Immunology, според който чаят от лайка би могъл да отключи потенциално смъртоносна алергична реакция при пациенти с непоносимост към Senecio jacobaea (вид спореж). Но когато учените прегледали внимателно наличните данни, успели да идентифицират само няколко случая на реакции (и нито еднаживотозастрашаваща), предизвикани от лечебната лайка – вида, който масово се използва в България.
- Ако имате установена алергия към растение от семейство Сложноцветни (астри и хризантеми), просто не употребявайте тази билка.
-
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!