Въпреки че много жени с тези проблеми нямат видими симптоми, други могат да имат голямо разнообразие от тях.
Основните симптоми при ХИПОтиреоидизъм:
- Увеличаване на теглото (минимално)
- Непоносимост към студ или горещина
- Загубата на коса или суха коса
- Намалена сърдечна честота
- Запек
- Проблеми с вниманието и концентрацията
- Недостиг на въздух
- Умора
- Тежък менструален цикъл, особено в началото на заболяването
- Изтръпване на пръстите на ръцете
- Мускулни крампи
- Увреден слух
- Суха кожа и подпухналост на лицето, ръцете и краката
Тиреоидитът на Хашимото е типично автоимунно заболяване, което не рядко се комбинира и с други болести с такава генеза. Това е болест на имунната система, която „мисли” щитовидната жлеза за враг на тялото и произвежда анти тела срещу нея, така че да я унищожи. С две думи тялото се бори срещу имунната си система. За първи път заболяването е описано от японския хирург Х. Хашимото, затова носи неговото име.
Когато една жена има автоимунно заболяване хипотиреоидизъм, функцията на щитовидната жлеза намалява постепенно. Тъй като тялото произвежда антитела срещу щитовидната жлеза, хипофизната жлеза компенсира чрез производството на повече TSH.
Ендокринолозите препоръчват да се консумира храна, богата на витамини, когато имате повишена функция на жлезата. Трябва да избягвате енергийните напитки и да прекратите тютюнопушенето. Водете здравословен начин на живот, по възможност спазвайте режим, избягвайте стресовите ситуации и проявявайте по-голяма физическа активност.
При настъпил хипотиреоидизъм се провежда заместително лечение с L-тироксин. Дозата е индивидуална и се оптимизира при всеки отделен пациент според състоянието му и нивата на TSH.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!