Отмина времето, когато стресът се смяташе за единствената предпоставка за язва на стомаха или дванадесетопръстника.
Днес вече е всеизвестно, че едни от най-честите причинители на заболяването са бактериите Н. pylori. Ако и вашият случай е такъв, вероятно ви е назначен 10-14-дневен курс на лечение с антибиотици. За пълното ви излекуване обаче ще са необходими 8 седмици. През това време можете да предприемете и други мерки за облекчаване на неразположението (но не бива да комбинирате приема на антибиотици с билкови препарати).
В какво точно се изразява проблемът с пептичните язви?
Пептичните язви са рани по лигавицата на стомаха или началната част на тънкото черво (дванадесетопръстника), образувани от действието на стомашния ензим пепсин. Храносмилателната система обикновено се предпазва от агресивните смилателни сокове чрез тънък слой слузест секрет и естествени антиациди. Но когато бактерията Helicobacter pylori, населяваща стената на храносмилателния тракт, пробие тази защитна система, пепсинът започва да разгражда собствените ви тъкани. Същото увреждащо действие може да има и продължителният прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти като аспирин и ибупрофен.
Бързи мерки при поява на пептични язви?
- Най-бързодействащите антиацидни препарати, достъпни без рецепта, са Maalox, Almagel, Antiacid и Бепто-Бисмол. Приемайте ги според указанията, описани върху опаковката, и ще почувствате ефекта до 10-15 минути.
- Потърсете в аптеката циметизин (Tagamet 100), фамотидин или ранитидин (Zantac) – Н2-блокери, които потискат секрецията на стомашна киселина и ускоряват заздравяването на язвата. Дозирайте ги според указанията, отбелязани върху опаковката. Не ги приемайте в комбинация с антиацидни препарати – те намаляват действието на Н2-блокерите. (Внимание: Препоръчва се предварителна консултация с лекар. Самолечението може да маскира симптомите на по-тежко заболяване, например рак на стомаха.)
- Някои хранителни продукти също съдействат за облекчаване на неразположението. Ако страдате от язва на дванадесетопръстника например, трябва да консумирате повече храни, богати на фибри. Колкото по-дълго се задържи храната в стомаха, толкова повече време ще има за неутрализиране на стомашната киселина, причиняваща болката.
- Според редица научни изследвания джинджифилът понижава секрецията на храносмилателни сокове и облекчава възпалението. Препоръчителната дневна доза е 1 ч. л. – ако я превишите, ще предизвикате противоположен ефект. Можете да си купите капсули с екстракт от корена на растението (поглъщайте ги цели или разтваряйте съдържанието им във вода).
Важно е не само КОЛКО изяждате, а КАК се храните!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!