Терапевтичните програми, ориентирани към този проблем, по правило включват т. нар. упражнения на Кегел (разработени през 40-те години на XX век от американския гинеколог Арнолд Кегел). Разбира се, този метод не е панацея, но е ефективен и при двата пола. Друга мярка, която трябва да предприемете, е да внимавате какво и кога пиете и какви медикаменти приемате. И най-важното: да се запасите с огромно търпение в тоалетната.
На какво се дължи проблемът с незадържането на урината?
Заболяването (познато също под наименованието инконтиненция) се разделя на 2 типа. При стрес инконтиненцията неволното изпускане е свързано с физическо усилие – кашляне, кихане, смях, повдигане на тежки предмети. При императивната инконтиненция позивът за уриниране не може да бъде овладян. Незадържането на урина е по-разпространено при раждалите жени. Причината е в увредените структури на тазовото дъно, способстващи за задържане на урината, и на нервите, сигнализиращи на шийката на пикочния мехур да се съкрати. При мъжете състоянието често е причинено от уголемена простата. Други предпоставки са инфекциите на отделителната система, приемът на медикаменти за отпускане на мускулите, болестта на Паркинсон и множествената склероза.
Поза „Щурец“
При внезапен позив за уриниране седнете и притиснете глезена на единия крак към подбедрицата на другия. Така ще упражните натиск върху сензорния нерв (наречен дерматом L5), което води до отпускане на мускулите на пикочния мехур.
Упражненията на Кегел
- Изпълнявайте редовно упражненията на Кегел, за да укрепите тазовите мускули, поддържащи пикочния мехур. Първо установете местоположението им: прекъснете струята на урината, докато уринирате: мускулите, които се активират, са точно тези, които трябва да упражнявате (направете този експеримент само веднъж – честото прекъсване на уринирането се отразява неблагоприятно на пикочния мехур).
- Стегнете тазовите мускули, задръжте за 1-2 секунди и отпуснете. Повторете упражнението 10 пъти. Изпълнявайте по 5-5 серии дневно. Това занимание е незабележимо за околните. Можете да използвате случая, докато сте в задръстване, на опашка в магазина, пред телевизора и т. н.
- Когато тазовите ви мускули укрепнат достатъчно, удължете фазата на задържане на 5 секунди и постепенно стигнете до 15 секунди.
- Преди всяко действие, свързано с внезапен натиск над пикочния мехур (например кашляне, кихане, смях), бързо изпълнете упражнението на Кегел, за да не се изпуснете.
Заболявания на пикочните пътища при жените
Как анатомично се обяснява проблемът с незадържането на урината:
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!