Има хора, които сутрин скачат пълни с енергия от леглото, те са в настроение от ранни зори, активни са през целия ден, захващат се за работа с удоволствие. Това са щастливците с повишено ниво на серотонин. Мнозина от нас не могат да се сравняват с тях. Затова ви предлагаме 20 ефикасни съвета как да се заредим с енергия.
Да си осигурим здрав сън – това е основата на енергията ни. Нищо няма да помогне, ако го игнорираме. Като правило 7-8 часа са достатъчни. Ако страдате от безсъние, непременно трябва да си лягате по едно и също време, поддържайте температурата в стаята на 18 градуса и си осигурете добра шумоизолация.
Да спазваме точен дневен режим – предимствата не се отнасят само до съня. Всяка редовна времева структура помага да се спазва 24-часовият ритъм. Всяко отклонение ни изважда от равновесие, а това коства изхабяване на излишна енергия.
Да се съобразяваме с биологичния си часовник — мнозина го смятат за мит, но според изследователите на съня той наистина съществува. Мнозина от нас са без никаква енергия около обяд, но също така и сутрин около 9 часа и следобед към 17 часа. Затова не е необходимо да се напрягаме в тези моменти, по-добре да си позволим малка почивка.
Да правим кратки паузи – не само при липса на енергия. Най-добре е да почиваме по пет до десет минути на всеки час и половина. Ще има полза само ако наистина се разтоварим – да направим кратка разходка, да отклоним вниманието си към нещо paзлично.
Да пийнем малко чай – една чаша подходящ чай прави чудеса с умората ни. Направете си чай от ирландски лишей (запарете 2 лъжици на 200 мл вода) – това помага при изтощение. Също така и от сминдух (1 лъжичка на200 мл) е срещу умората, когато имате много работа. Чай от мента (2 лъжички на 200 мл) се пие след ядене за ободряване.
Да използваме целенасочено кофеина – кафето ни разсънва след около 20 минути, така че можем да планираме точно действието му. Голямото количество обаче натоварва сърцето и ни изнервя, затова не прекалявайте.
Да вдишаме свежест. Знаем, че понякога ни стига само да усетим аромата на кафето, за да се ободрим. Но не забравяйте, че и други миризми действат по същия начин – лимон, портокал, розмарин, босилек и мента. Добре е да добавим по една капка масло от тях към купичката с вода на ароматизиращата лампа.
Заредете се и с Шуслеровите соли, които връщат енергията и тонуса. Специалната комбинация за това е сутрин №5 калиев фосфат (ободрява), на обяд сол №3 железен фосфат (дава повече кислород на клетките), а вечер сол №7 магнезиев фосфат (ралаксира мускулите и бързо отпуска за сън). Приемат се по 5 таблетки от всяка сол на ден поне месец.
Да преборим стреса – това също е честа причина за умората ни. Вечно имаме да вършим хиляда неща, а невинаги можем да се справим с всичко. Ако това ни натоварва прекалено, трябва да се запишем някъде да се обучим на релаксиращи методи като прогресивна мускулна релаксация или автогенен тренинг, за да можем да се отпуснем сами.
Да си доставим удоволствие от движението – спортът е идеален за борба със стреса. Но трябва да ни доставя удоволствие, а не да ни натоварва прекалено, иначе не помага.
Какво ни разболява в офиса?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!