Милиони хора по света страдат от камъни в бъбреците (или нефролитиаза), които се появяват, когато определени съединения в урината се натрупат в бъбрека и започнат да кристализират.
Камъните обикновено са изградени от калций в комбинация с фосфат или оксалат. (По-рядко срещани са камъните от струвит, които могат да се появят вследствие на бъбречна или хронична инфекция на пикочните пътища. А още по-малко вероятно е да се образуват и камъни от пикочната киселина в резултат на подагра.) Ако веднъж вече сте изхвърлили камък с урината, това значително увеличава вероятността от повторно образуване, но лекарите са на мнение, че шансовете това да бъде предотвратено се увеличават, ако започнете да спортувате или промените хранителните си навици.
Рискови фактори
За образуването на камъни в бъбреците допринасят наследствеността и хроничната дехидратация, но конкретната причина все още не е известна. Някои хора са по-предразположени към бъбречнокаменна болест вследствие на определени фактори и условия, в това число заседнал начин на живот и принадлежност към европеидната или монголоидната раса. По неясни причини, вероятно генетични, някои хора имат по-висока концентрация на калций в урината, което стимулира образуването на кристали и е причина за повечето случаи на нефролитиаза. Допълнителни рискови фактори са бъбречни заболявания, хронично възпаление на червата, оперативна интервенция в стомашно-чревната област, както и някои лекарства (например диуретиците). Учените не смятат, че консумацията неопределени храни води до образуването на камъни при хора, които не са предразположени към това. Но проучванията сочат, че при онези от нас, които са предразположени, оксалатите и пурините (съединения, съдържащи се в определени храни) могат да стимулират развитието на бъбречнокаменна болест.
Не препоръчваме
Тъй като някои храни увеличават вероятността от образуване на камъни в бъбреците, хората с висок риск в това отношение следва да ограничат или напълно да изключат техния прием. Сред тях са рафинираните въглехидрати, солените храни, алкохолът, храните с високо съдържание на животински белтъчини,както и храните с пури ни и оксалати. Продуктите, богати на пурини, са животински органи, аншоа, сардини и херинга. С високо съдържание на оксалати са цвекло и листа на цвекло, шоколад, швейцарско цвекло, червени боровинки, листа от глухарче, ядки, магданоз, ревен, спанак, ягоди, чай и пшенични трици.
Болки в кръста ?!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!