Приемът на много течности, най-вече вода, е основната препоръка за предотвратяване и справяне с този проблем.
Водата разрежда урината и прави по-трудно кристализирането на солите в нея. Важно е да се отбележи, че цветът на урината след прием на много вода не бива да е по-тъмен от бледожълто. За предотвратяване на появата на камъни в бъбреците лекарите препоръчват 12 чаши по 250 мл вода дневно.
Алкалните вещества в портокаловия сок, наречени цитрати, подпомагат неутрализирането на киселините, водещи до образуването на камъни. Изключително полезният минерал калий – наличен в портокаловия сок, също намалява риска. За да предотвратите образуването на камъни от струвит, консумирайте богатите на танин боровинки. Тъй като предотвратяват възникването на инфекции на пикочните пътища, танините могат да попречат на образуването на камъни от струвит (свързани с възникването на хронични инфекции на пикочните пътища) в бъбреците. (Червените боровинки също съдържат танин, но те трябва да се избягват заради оксалатите в тях.)
Животинските белтъчини могат да понижат концентрацията на полезни цитрати в организма, затова хората, предразположени към бъбречнокаменна болест, трябва да ограничат консумацията им и да наблегнат на растителните. Смята се, че белтъчините с животински произход повишават нивата на способстващите образуването на камъни в бъбреците калций и оксалати.
Храните с високо съдържание на неразтворими влакнини (и с ниско съдържание на оксалати) са изключително полезни – те изхвърлят излишното количество калций и оксалати още в храносмилателния тракт, възпрепятствайки тяхното преминаване в кръвта и натрупване в урината. Магнезият също е много ценен, тъй като той задържа оксалатите в червата (оксилатите са рисков фактор за бъбречнокаменна болест). Преди обаче значително да увеличите приема на влакнини, се консултирайте с лекар, тъй като намаленият прием на калций може да повиши риска от остеопороза.
Въпреки доказателствата, че калцият, приеман чрез храната, повишава съдържанието на калций в урината и че калцият в урината благоприятства образуването на камъни в бъбреците, според две много важни изследвания хората, които консумират храни с най-високо съдържание на калций, са застрашени от образуването на калциеви камъни в бъбреците в доста по-малка степен. Учените предполагат, че калцият, приеман чрез храната, блокира абсорбирането на вредните оксалати в организма. (Важно е да се отбележи, че участниците в изследванията, които консумирали най-много храни с калций, приемали и най- много течности, калий, магнезий и фосфат.) Въпреки всичко приемът на калций под формата на хранителна добавка може действително да повиши риска от бъбречнокаменна болест.
Природни методи за лечение на цистит
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!