Наистина ли очилата пречат на зрението. Наскоро чух от едно предаване по телевизията, че носенето на очила може да направи така, че когато ги свалям да не виждаме нищо при положение, че преди сме виждали наблизо или далече? Нося очила от 10 години и честно да ви кажа наистина все по-зле виждам, когато ги сваля.
Наталия Георгиева – Русе
Продължителното им носене, особено пред компютъра или пред телевизора, е рисково
Вярно е, колкото по- дълго се носят очилатата, толкова по-бързо очите се приучват да мързелуват. И наистина се стига дотам, че това, което преди сте виждали без очила, сега го виждате само като тъмна сянка. Какво трябва да правят хората, които носят очила, за да запазят зрението си по-остро? Лесно е, винаги когато е възможно, очилата трябва да се свалят за около половин час. Колкото и невероятно да звучи, ако използвате компютър редовно, вашето зрение почти сигурно страда от Синдрома на работещите с компютър.
ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ТРЕВОЖИТЕ?
Категорично НЕ: този синдром е само един от множеството болести и проблеми на зрението, свързани с употребата на компютър или монитор. Около 70% от работещите с компютър са го развили. Но все пак е необходимо да вземете определени мерки, за да облекчите симптомите, така че състоянието ви да не се влоши. Започва се от симптомите на компютърната болест:
- умора и напрежение в очите:
- сухота на очите;
- зачервяване;
- чувствителност към светлина;
- замъглено зрение;
- главоболие, болка в раменете, врата или гърба.
РЕДНО Е ДА СЕ ЗАПИТАМЕ ОТ КАКВО НАЙ-ВЕЧЕ СЕ ПРИЧИНЯВА КОМПЮТЪРНИЯТ СИНДРОМ?
От реакцията на очите и мозъка към изображенията на монитора. За разлика от печатните материали, при които изображенията са плътни и с добре дефинирани краища, изображенията на монитора не са със същия контраст и наситеност. Думите, които са изобразени на монитора, са създадени от комбинации на фини точки от светлина (пиксели), които са най-светли в центъра и изсветляват към краищата. Това затруднява очите при фокусиране. Отблясъците от мониторите също са проблем за очите. Затова най-добре е да се слагат специални очила за компютър. Повече от 70 на сто от хората, работещи на компютър, са засегнати от т.нар. компютърен синдром в някаква степен. Ако човек усети един или повече от описаните по- горе симптоми, значи той определено е от тези 70 на сто.
ВНИМАНИЕ!
Причините за развитието на тези синдроми могат да бъдат много и затова специалистите предлагат цял арсенал от предпазни мерки срещу досадните и болезнени симптоми. Възникването на проблеми с очите, като умора и изсушаване, парене и чувствителност към светлина, може да се дължи на недостатъчно количество сълзи, отделяни за окото, прекалено ярка светлина и отражение в монитора, j неправилни настройки на монитора или нужда от очила – за първи път или просто от нови. Това са проблемите, които трябва да се преодолеят и, разбира се, не без помощта на лекар. Иначе, дори и с най- добрите очила, зрението ви ще продължи да отслабва до момента когато офталмологът ви каже, че имате мързеливи очи.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!