Разликата на кръвното налягане на двете ръце е смъртно опасен синдром

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

  • Така се повишава рискът от съдови заболявания на крайниците

Това са данни от из­следвания на специалисти от британския Екзитърски университет, публикувани в авторитетно медицинско издание. Тези данни убеди­телно доказват, че разлика от 10 пункта в кръвното налягане между дясната и лявата ръка повишава 2,5 пъти риска от съдови заболявания на ръцете и краката. При устойчива и системна разлика от 15 пункта и повече 1,5 пъти се повишава вероятността от увреждане на съдовете в главния мозък и възникване на инсулт. А вероятността от смърт от сърдечносъдо­ви заболявания нараства с цели 70%. Въпросът е как възниква такава разлика в кръвното налягане между дясната и лявата ръка и защо е толкова опасна?

ДИСКОМФОРТ, СЛАБОСТ, ГЛАВОЗАМДЙВАНЕ, ОТСЛАБЕНИ РЕАКЦИИ СА СИМТОМИТЕ

Много хора смятат, че показателите на кръвното налягане се определят из­ключително от състояние­то На сърцето. Но това не е така. Нарушението в рабо­тата на всеки важен орган в човешкото тяло винаги е причина за повишаване на кръвноmо налягане. Работата на вътрешните органи се отразява на състоянието на полукълбата в главния мозък. Така например сърце­то, белите дробове и ръце­те провокират нарушения в лявото полукълбо, а задстомашната жлеза, черният дроб, стомахът, червата и пикочно-половата систе­ма – в дясното полукълбо. Ако в някой от тези органи възникне патология, него­вата работоспособност се понижава, което води до спазъм в шийния отдел и на­рушава кръвоснабдяването на съответното мозъчно полукълбо. А това от своя страна нарушава притока на кръв към клетките на главния мозък и може да предизвика инсулт.

Най-често разликата в кръвното налягане на дясната и лявата ръка се проявява с дискомфорт, слабост, главозамайване, отслабени реакции. Но по­някога не се проявява по никакъв начин и може да се „изчисли“ само чрез редовно измерване на кръвното и на двете ръце.

 

АПРОПО!

Специалистите настойчиво препоръчват да използвате механични апарати за измерване на кръвното, а не електронни. Освен това ако ви безпокоят някакви „смътни“ симптоми, не за­бравяйте да измервате кръвното налягане и на двете ръце. Това засега не е практика нито в медицинските заведения, нито при личните лекари. Вие самите можете да си измервате кръвното на­лягане, можете да поискате това и от личния си лекар. Въпреки всичко казано до тук обаче, не бива да се паникьосвате веднага. Защото разликата в показателите на кръвното налягане на двете ръце понякога се дължи на по-леки нарушения, например различен тонус на двете ръце. Вашата задача е навреме да се обърнете към специалист.

 

Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.

За Lekuva.net – в-к „Доктор”

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *