Поетото от стомаха питие се задържа в кръвоносното русло, като значително увеличава обема на циркулиращата крьв, което натоварва сърцето. Ето защо не трябва да прекалявате с пиенето на бира в жегите
Но това още не е всичко. В крайна сметка, в хмела няма такова високо съдържание на наркотични вещества, а и в малки количества те се използват и в медицината. Конопът влиза в състава на много успокоителни и антистресови препарати. Ключовата дума тук е „в малки количества“. Обаче в бирата хмелът е много повече, а положителните ефекти – много по-малко.
Особено ако е в добра компания, особено ако е в горещото лято и на всичкото отгоре – с мезе било то солена рибка или ядки. Тогава вече бирата се пие не с чаши, а с литри. В такова количество, че на човек не му идва на ум да пийне вода. Знаете ли, че в средновековието са измъчвали затворници с вода, като обикновено палачите изливали в устата на жертвата около 4 литра. Не е тайна, че заклетите пиячи на бира могат да изпият същото количество от тази напитка, и то без да се напрягат.
Къде отива това огромно количество бира, превишаващо дневната норма за течности?
По принцип се усвоява в кръвта, за да може след това чрез бъбреците да се изкара с урината. Но човешките бъбреци не са в състояние бързо да изтласкат тази течност в пикочния мехур. И в крайна сметка поетото от стомаха питие дълго време се задържа в кръвоносното русло, като значително увеличава обема на циркулиращата кръв. И съответно натоварва сърцето. Но и това не е цялата причини защо не трябва да се прпекалява с пиенето на бира в жегите.
Какво представлява синдром на биреното сърце?
Когато един заклет пияч на бира без време попадне на масата за аутопсия, тогава патолозите поставят своята диагноза „бирено сърце“. В специалната медицинска литература го наричат „биче сърце”, имайки предвид, че то е уголемено един и половина пъти над нормата. Защото съдовете на сърдечния мускул също не са гумени, не могат да се разтягат докрай, което забележимо влошава кръвоснабдяването.
Възниква исхемична болест на сърцето, а след това и сърдечна недостатъчност. Точно тук хмелът проявява своя коварен ефект. Неговите субстанции пречат на образуването на азотен окис в организма, а това е мощно средство за разширяване на кръвоносните съдове. Особено сърдечните.
На основата на азотния окис се дължи основното действие на нитратните препарати като нитроглицерина и другите лекарства, приемани при стенокардия. Така че тук можем да говорим за „двоен удар“. Първо, увеличава се натоварването в процеса на изтласкване на кръвта и второ – блокира се защитното разширяване на сърдечните кръвоносни съдове. Без да ви плашим, сме длъжни да предупредим, че сърцето на заклетите пиячи на бира често не издържа такова натоварване…
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!