- Всички сме податливи на жегите, но са най-опасни за сърдечно болните и диабетиците
Д-р Бойко Миразчийски е зам.директор по медицинските въпроси на Многопрофилната болница за активно лечение в Бургас. Той е защитил специалностите хирургия, спешна медицина и здравен мениджмънт.
– Д-р Миразчийски, кои хора ще са най-уязвими от високите температури?
– От горещините най- уязвими са хората с всички рискови фактори – с хронични заболявания на сърдечносъдовата система, диабетиците. Другите, за които приемаме, че са с рискови фактори, въпреки че нямат хронични заболявания, това са малките деца и възрастните хора – те са най-уязвими.
– Какво трябва да се предприема при тях?
– Да отбягват да стоят на големи жеги и да приемат повече течности – най-добре вода, защото тя най-добре се усвоява от организма. Да излизат на разходка само в по-хладните часове на деня. Ако ходят на плаж, да го правят в сутрешните часове до към 8-9 часа, преди да е напекло силното слънце, или след 4 – 4,30 ч. след обяд, когато започне да Намалява интензитетът на слънцето.
– Но много от младите хора ходят на плаж и в най-горещите дни, когато живачният стълб на термометъра е „прескочил“ 40° и стоят край морето почти по цял ден. Това не е ли убийствено при такива високи температури?
– Това е въпрос на адаптация и на издържане на организма. Както знаем младият организъм – на юношите, най-добре се адаптира към околната среда. Но и те трябва ДА ОТБЯГВАТ ГОЛЕМИТЕ ЖЕГИ,защото ако навремето тук – в Бургаския регион, лятото беше по-хладно и приятно, сега през последните години наблюдаваме тенденция за повишаване на температурите – те започнаха почти да се изравняват с тропиците. Затова и младежите трябва да се пазят и да отбягват пиковите часове – между 11 ч. и 15 ч.
– През горещините много по-често се посяга към хладилниците за ледена вода или бира. Тази рязка разлика в температурите не е ли вредна?
– Тя е вредна дотолкова, че предизвиква стрес в организма. Навремето имаше една теория, че организмът се охлажда с течности, чиято температура е близка с тази, която е около вас. Напр. ако температурата на въздуха е около 35-36°, течностите не бива да са по-хладки от 25-30°. След това тази теория се отхвърли донякъде, но рязката разлика в температурите – при амплитуда над 15-20°, може да доведе до голям стрес на организма.
– Коя възрастова група от хора са най-уязвими на топлинен удар?
– Като възраст най-уязвими са възрастните хора. Също така и тези с хроничните заболявания на сърдечносъдовата система, както и по-пълните хора. Но реално погледнато, всички сме податливи на топлинен удар, защото той се получава от времето, през което човек е престоял на висока температура.
– Кои са първите признаци на топлинен удар?
– Ако говорим за чист топлинен удар, а не за някакво изгаряне, което да е довело до топлинен удар, то първите признаци са изпотяване, главо- замайване, виене на свят, премрежване на погледа, гадене, повръщане, шум в ушите…
– Как трябва да се реагира, ако човек получи топлинен удар?
– Човек, ако стигне до топлинен удар, може и да не може да реагира, защото има опасност да изпадне в загуба на съзнание. Но ако усети първите симптоми, трябва да се премести от средата с висока температура – да потърси по-хладно, сенчесто място, или помещение с климатик.
– Сега в момента се чуват различни теории за ползването на климатиците. Полезни или вредни са те?
– Те могат да бъдат както полезни, така и вредни. Знаем, че клима- тикът, ако не се почиства редовно, може да отделя много вредни емисии – и акари, и прахови частици, които да предизвикат алергии и други заболявания. Също така, ако климатикът не е добре настроен, ако мястото, където е поставен, не е най-подходящото, може да се получи завихряне, и ако предизвика течение, потърси по-хладно, сенчесто място, или помещение с климатик.
– Сега в момента се чуват различни теории за ползването на климатиците. Полезни или вредни са те?
– Те могат да бъдат както полезни, така и вредни. Знаем, че клима- тикът, ако не се почиства редовно, може да отделя много вредни емисии – и акари, и прахови частици, които да предизвикат алергии и други заболявания. Също така, ако климатикът не е добре настроен, ако мястото, където е поставен, не е най-подходящото, може да се получи завихряне, и ако предизвика течение, ДА ДОВЕДЕ ДО МНОГО ЗАБОЛЯВАНИЯ. Но ако всичко е предвидено и е направено както трябва, няма никакъв проблем климатикът да се ползва.
– В болницата постъпват ли често за лечение хора без близки – бездомници, клошари?
– Клошари идват, особено през зимния период, когато няма къде да живеят, нямат топлина и се стига до измръзване на крайниците, или до изостряне на някои техни хронични заболявания. За такива пациенти правим всичко възможно да ги възстановим и поради добрата колаборация с местните структури на
– социалните грижи успяваме и да ги настаним в социален дом, разбира се, ако и те желаят.
– Разкажете някои интересни случаи от вашата практика.
– Много са. Има някои, които са много драматични, има и други, които са завършвали с прекрасен край, а трепи са били направо комични.
– Тогава разкажете някой от най-драматичните.
– Драмата беше, когато млад мъж почина от много тежко заболяване на панкреаса въпреки трите операции, които му бяха направени една след друга, и остави две деца. Това е драмата на това семейство.
– А сега и от комичните?
– Имах един възрастен пациент, на седемдесет и няколко години. Беше дошъл посред нощ в остро илеусно състояние, довело даже до илеус-перитонит. А при това заболяване повече от 50% от случаите, завършват летално. Оперирахме стареца с колегата по спешност, даже операцията продължи повече от 7-8 часа и дадохме всичко от себе си. Но тъй като и имунната му защита беше потисната,очаквахме, че човекът ще се нареди сред тези над 50%, които са с летален изход. А той се оправи и беше много добре. Даже над 7-8 години след това ми се е обаждал да ме поздравява за лекарските празници.
Сексът и Градът 2 – Ще получа топлинен удар
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!