Стане ли дума за здравето на детето, методът „изчакай-да-видиш” действа успешно само при някои проблеми. Не и в следните 12 случая, когато трябва да си много внимателна…
Когато станеш родител, осъзнаваш, че независимо дали ще се опитваш да овладееш хремата на детето, или да извадиш първото у млечно зъбче, предизвикателството винаги е голямо. Прелистваш списания и книги, допитваш се до по-„опитни“ майки в желанието да се справиш и сама. Е, има случаи, в които е задължително да позвъниш на педиатъра. Коя температура се смята за наистина висока? Кои болки в корема сигнализират, че положението е много сериозно, а не само леко неразположение? А когато се случи нещо наистина плашещо (да речем, детето внезапно пламне в обрив), трябва ли да се обадиш на педиатъра или директно да потеглите към спешното отделение? Важно е родителите да подхождат предпазливо и да търсят лекарска помощ винаги когато нещо в здравето на детето им ги разтревожи. Особено при следните дванадесет симптома, изискващи медицинско внимание.
ТЕМПЕРАТУРА, ПО-ВИСОКА ОТ 38 ГРАДУСА ПРИ НОВОРОДЕНИ ДО 3 МЕСЕЦА; ПО-ВИСОКА ОТ 38°С ЗА БЕБЕТА НА ВЪЗРАСТ 3-6 МЕСЕЦА ИЛИ ПО-ВИСОКА ОТ 39°С ПРИ ДЕЦА ОТ 6 ДО 24 МЕСЕЦА.
Педиатрите предупреждават, че когато температурата се повиши, цифрата върху дисплея на термометъра не е толкова важна, колкото поведението
на детето. Единственото изключение: бебетата на възраст под три месеца имат нужда от незабавна медицинска грижа, щом температурата им прескочи границата от 38 градуса. Защото причината за нея може да е бактериална инфекция (например на пикочните пътища), която бързо може да се разпространи в организма. Често причината за повишената температура е вирусна инфекция, но това трябва да се прецени от детския лекар. За децата на възраст над две години понижаването на температурата не е желателно, ако тя е по- малка от 39 градуса, а детето не е дехидратирано и е контактно. Потърси педиатъра за насоки на лечение.
ТЕМПЕРАТУРА, КОЯТО НЕ СЕ ПОВЛИЯВА ОТ ЛЕЧЕНИЕТО ИЛИ ПРОДЪЛЖАВА ПОВЕЧЕ ОТ ПЕТ ДНИ.
Ако си дала на детето препарат за понижаване на температурата (съдържащ ибупрофен или парацетамол), а тя не се понижава в продължение на 4-6 часа, непременно се обади на педиатъра. Това е знак, че инфекцията може да е прекалено силна, за да се пребори сам организмът. Лекарят ще назначи изследвания, които ще установят причинителя. Температурата, причинена от вирус (например грипен), обикновено изчезва до пет дни. Тази, която се задържа по-дълго (дори ако е не повече от 38 градуса), може да се дължи на инфекция като бактериална пневмония, която изисква антибиотично лечение.
ТЕМПЕРАТУРА, ПРИДРУЖЕНА ОТ СХВАЩАНЕ ВЪВ ВРАТА ИЛИ ГЛАВОБОЛИЕ ИЛИ ОБРИВ С МАЛКИ ЧЕРВЕНИ ТОЧИЦИ.
Обади се на педиатъра – това може да са симптоми на менингит и се налага незабавно лечение.
ОБРИВ С МНОЖЕСТВО МАЛКИ ЧЕРВЕНИ ТОЧИЦИ (КОЙТО НЕ ИЗЧЕЗВА ПРИ НАТИСК ВЪРХУ КОЖАТА) ИЛИ С ПРЕКОМЕРНО КРЪВОНАСЯДАНЕ. Пръстенообразният обрив с изсветляване в центъра може да е признак за лаймска болест – инфекция, предавана от кърлежи. Потърси лекарска помощ и ако забележиш точици с големината на карфица, прозиращи под кожата (може да е сигнал за сериозно заболяване). Всеки необясним обилен обрив може да е белег за проблеми с кръвта. Обривът на петна (често пъти леко изпъкнал) може да е знак за алергична реакция. Ако детето има проблеми с дишането или е отпуснато, незабавно трябва да се прегледа от лекар.
БЕНКА, КОЯТО Е НОВА ИЛИ СЕ Е ИЗМЕНИЛА.
Наблюдавай какво се случва с бенките на детето ти, особено онези, които има по рождение, защото те носят по-голям риск да се превърнат в злокачествени. Прави ежемесечен преглед на кожата по време на баня. Информирай педиатъра, ако забележиш бенка с нередовни размери, с разранени краища или силно изпъкнала. Много от тези признаци могат да носят потенциал за рак на кожата.
БОЛКИ В КОРЕМА В ДОЛНАТА ДЯСНА ЧАСТ ИЛИ ВНЕЗАПНА И ПАРАЛИЗИРАЩА БОЛКА, КОЯТО ИДВА И СИ ОТИВА.
Ако детето ти изпитва болка долу вдясно, помоли го да подскочи. Ако това е мъчително за него, може да е знак за апендицит. Макар че апендиксът се намира в долната дясна част на корема, болката от апендицит може да започне от областта на пъпа и да се придвижи надясно. При баналният стомашен вирус обикновено първо се повишава температурата, след това започва повръщане, болки в корема и накрая – диария. При апендицита понякога се започва с диария, а след това коремни болки, повръщане, болка и повишена температура. Ако забележиш тези симптоми, потърси педиатъра. Апендицитът прогресира бързо и най- ефективно се лекува, когато се хване навреме.
Ако детето е на възраст под 4 години и има стомашни болки, които се удвояват в един момент, а след минута отслабват, това може да е знак за преплитане на червата, което е сериозно. Болката може да е придружена от повръщане, треска, кръв в изпражненията или движение на червата. Ако откриеш и съмнителни белези в изпражненията, тръгвайте към спешното отделение.
ГЛАВОБОЛИЕ РАНО СУТРИНТА ИЛИ ПРЕЗ НОЩТА (СЪБУЖДАЩО ДЕТЕТО) ИЛИ КОЕТО Е ПРИДРУЖЕНО ОТ ПОВРЪЩАНЕ. ТОВА МОЖЕ БИ Е ЗНАК ЗА МИГРЕНА. ЛЕКАРЯТ ЩЕ ОПРЕДЕЛИ ПОДХОДЯЩОТО ЛЕЧЕНИЕ.
Мигрените при децата на се опасни и обикновено се предават наследствено. Въпреки това главоболието сутрин и през нощта може да е сигнал за нещо по-сериозно, затова непременно трябва да се консултира с лекар.
СУХА ЛИГАВИЦА НА УСТАТА И ИЗПРЪХНАЛИ УСТНИ, ПОВИШЕНО УРИНИРАНЕ, ХЛЪТНАЛА ФОНТАНЕЛА (ПРИ БЕБЕТАТА), СУХА КОЖА ИЛИ ПРЕКОМЕРНО ПОВРЪЩАНЕ ИЛИ ДИАРИЯ.
Тези белези се асоциират с дехидратиране на организма и трябва бързо да се реагира, защото тежката дехидратация може да доведе до шок. Обади се на 112 или закарай детето в болница, ако се опасяваш, че малкото е силно дехидратирано. Опитай междувременно да му даваш достатъчно течности.
ОБЕЗЦВЕТЯВАНЕ ИЛИ СИН ЦВЯТ ОКОЛО УСТАТА, ЗАТРУДНЕНО ДИШАНЕ ИЛИ ЗАДЪХВАНЕ, СУМТЕНЕ ИЛИ СВИРЕЩ ЗВУК ПРИ ДИШАНЕ.
Дихателните проблеми са най-тревожни, когато от гръдния кош и белите дробове се чуват хрипове (а не от носа). Затрудненото дишане често се свързва със задавяне, алергична реакция, астматичен пристъп (който може да настъпи и при бебета), пневмония, магарешка кашлица или круп. Незабавно потърси лекарска помощ или се обади на тел. 112. Ако видимо детето няма сериозен проблем, провери честотата му на дишане. Нормалната дихателна честота при покой за новородените е под 60 в мин., под 40 в мин. за деца под 1 година, под 30 за 1-3-годишните и за децата на 4-10 год. е 20- 25 в мин.
ПОДУТ ЕЗИК, УСТНИ ИЛИ ОЧИ, ОСОБЕНО АКО СА ПРИДРУЖЕНИ ОТ ПОВРЪЩАНЕ ИЛИ СЪРБЕЖ.
Това често са белези за сериозна алергична реакция (анафилаксия). Симптомите могат да включват подпухва- не, дихателни проблеми и обриви и е нужно моментално внимание. Обади се на тел. 112. При по-слаби реакции се посъветвай с педиатъра за подходящия антихистамин, който ще потуши проблема.
ВНЕЗАПНИ НЕВРОЛОГИЧНИ ПРОМЕНИ В ДЕТЕТО НА ВЪЗРАСТ ПОД 6 МЕСЕЦА (НАПРИМЕР ЗАГУБА НА СЪЗНАНИЕ, ПРИДРУЖЕНА С ПОВРЪЩАНЕ ИЛИ ТЕЛЕСНИ НАРАНЯВАНИЯ СЛЕД ПАДАНЕ).
Тези спешни симптоми трябва да се консултират с лекар. Незабавно тръгнете към най-близката болница. Случаите са по-слабо проблемни за деца на възраст над 6 месеца, които са паднали от височината на ръста си и не върху нещо остро или твърдо.
ПОРЕЗНА РАНА, КОЯТО Е ПРЕКАЛЕНО ДЪЛБОКА, И КЪРВЕНЕТО НЕ СПИРА СЛЕД НЯКОЛКО МИНУТИ НАТИСК НА МЯСТОТО.
Тези симптоми налагат неотложна медицинска грижа (и най-вероятно специална превръзка и шевове). Позвънете на тел. 112 или директно идете в спешното отделение. Потърсете веднага педиатъра и в случай на ухапване (от животно или друго дете) с дълбока рана.
сп. „Моето дете”
Проблеми с бъбреците при бебетата
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!