Туморът се оказва злокачествен само при 10 на сто от жените, които са се подложили на маммографско изследване. Останалите 90 на сто, при които маммографията подозира рак, изпитват истински стрес, очаквайки последващите изследвания. При маммография в 5 на сто от случаите откриват подозрителни за тумор резултати. В тези случаи се налагат допълнителните изследвания – ултразвук и биопсия. Сред първоначално откритите чрез маммографията жени с „рискови“ резултати диагнозата рак се поставя само на 10 процента. И представяте ли си какво се случва през този период с останалите 90 процента? Очакването предизвиква у тях лъжлива тревога и е един голям, опасен за здравето стрес. Изследвания показват, че някои от тези жени и половин година след подобно подозрение за рак остават притеснени и тревожни, страдат от безсъние, дори се налага да търсят помощта на психолог. Такава хипердиагностика обикновено се случва при младите жени на възраст около 40 години, както и при дамите с по-плътни млечни жлези.
ВНИМАНИЕ!
Съвременните електронни апарати за маммография позволяват да се открият съвсем минимални, едва 2 мм аномалии, подозрителни за рак. Преди години за тях просто никой не знаеше. А такива увреждания до 10 мм – могат да бъдат злокачествени, но не е изключено просто да си останат атипични и въобще никога да не прераснат В раков тумор.
Медицината има нужда от нови диагностични методи, позволяващи да се направи правилната прогноза и да се определи степента на риска от рак на гърдата. Така няма да се налага жената да бъде подлагана на ненужна терапия. Такива методи все още няма, затова повечето експерти в онкологията традиционно са склонни да лекуват тази малка аномалия, и то доста агресивно понякога. През последните години се появиха данни за това, че радиацията, на която се подлага пациентката при маммография, може да се отрази зле на нейното здраве, затова много медицински специалисти вече препоръчват такава диагностика веднъж на две години.
Възможна ли е грешка при ранното диагностициране на рака?
3D Маммография на гърдата
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!