Той почти винаги се разминава с очакванията и желанията на мама, която или смята, че детето не се храни достатъчно, или пък се чуди как да ограничи постоянното му желание за ядене.
Апетитът на детето е нещо изключително индивидуално и всичките ти опити да го вкараш в някакви рамки или предписания най-вероятно ще претърпят неуспех. Все пак има фактори, които му влияят, и е добре да знаеш в кои моменти и обстоятелства е нормално да настъпят промени в желанието на малкото да си похапва.
Защо намалява?
Най-голяло отражение върху апетита безспорно има здравето на детето. Всяко неразположение води до понижаване на интереса към храненето и това е съвсем нормално. Организмът в този момент събира сили за борба с болестта, има нужда от почивка и прочистване. Ето защо не бива да насилваш детето да се храни, ако то отказва. Колкото по-сериозно е заболяването, толкова по-голяма е загубата на апетит. Важното в тези моменти е да имаш доверие на естествените природни закони и да не насилваш малкото. Това обаче не се отнася и за течностите, които трябва да са в нормалните, дори по-големи количества под формата на вода, чайове и бульони.
Детският апетит има приливи и отливи в различните периоди от растежа на организма. След първата годинка обикновено има отлив и това е свързано със забавянето на темповете на растеж и нуждата от по-малко калории. Апетитът се променя в различните сезони и това отново е свързано при децата с темповете на растежа – през зимата се забавя, а през лятото се увеличава. Активността на детето, разходките и заниманията му навън са в пряка зависимост от нуждата за калории и това се отразява на желанието за хранене.
Индивидуалните особености на организма също са от значение за апетита. Някои деца се нахранват с малко, други имат нужда от повече. Не сравнявай твоето с останалите. Скоростта на обмяната на веществата при всеки е различна.
Психическото състояние, емоциите и промените в обстановката също се отразяват на апетита. Когато са развълнувани (дори при повече положителни емоции като един рожден ден) или стресирани (мама или татко са заминали за известно време), децата обикновено имат понижен апетит. Тръгването на ясла или детска градина също може да повлияе негативно. Кризите на възрастта – периодите, в които детето се осъзнава като индивидуалност, водят до промени в предпочитанията към храната. Това се случва обикновено през втората или третата година, след това в предучилищна възраст и през пубертета. В тези моменти може да забележиш и нови вкусови предпочитания при детето или тотален отказ от определени храни.
Как да го подсилиш?
Предложи храната в привлекателен за детето вид – използвай повече разноцветни зеленчуци за украса, формички за изрязване на сандвичите и въобще разгърни фантазията си, за да изкушиш малкото.
Започвай с малки порции. Винаги можеш да сипеш още, ако малчуганът има желание.
Ограничи течностите – мляко и сокове преди хранене. Те бързо създават усещане за ситост на детето и то отказва друга храна.
Намали снаксовете и всякакви дребни лакомства между храненията. Ако все пак детето търси нещо за похапване, преди да си готова с обяда или вечерята, предложи му плодове или зеленчуци.
Сервирай първо храни, които засилват апетита. Например започвай с бульон или салата. Поръсвай с магданоз и други подправки, които изострят чувството за глад (например джинджифил).
Добави в менюто на детето храни, съдържащи ниацин (Витамин ВЗ) и тиамин (витамин В1), за които е доказано, че засилват апетита. Ниацин има в зърнените храни, фъстъченото масло, пшеничените трици, а тиамин се намира в изобилие в бобовите растения, спанака, плодовете, орехите, яйцата и кафявия ориз.
Дай свобода на малкото само да се храни, като предварително нарязваш храната на малки парченца. Самостоятелността в това занимание действа стимулиращо на детето.
Нека храненето на детето да става в компанията на възрастните, а не изолирано и то с друга храна.
Увеличи времето за разходки и активни занимания – сигурен метод за подсилване на апетита.
Нужно е да знаеш…
- Насилственото хранене води до отвращение от храната и трайна загуба на апетит.
- Храненето трябва да носи удоволствие и затова ще трябва да се примириш с предпочитанията на детето към определени храни.
- Не робувай на рутината в храненето на определени интервали и в зададени часове. Децата често похапват по различно време и в различни количества, а не непременно по графика, който следваме ние.
сп. „Моето дете”
Да се съобразяваме ли с хранителните вкусове на децата?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!