Здравейте, опасен ли е перихондритът на външното ухо и какво е най-ефективното лечение за това заболяване?
Димитър Петков – Бургас
Заболяването представлява гноен възпалителен процес на перихондриума, който е възможно да доведе до некроза (смърт) на хрущялната мида и деформациятай. Причинява се от бактерии, стрептококи и стафилококи. Различните видове травми на ушната мида могат да помогнат за отключване на процеса (включително и оперативните), а също така и възпалителните процеси във външния ушен канал.
Болните страдат от силни болки в ухото, които се засилват при допир. Кожата на ухото е зачервена и неравна. Температурата постоянно се повишава. Наблюдава се втрисане и поява на студени тръпки. При положение че не се предприеме лечение, след време по кожата на ухото се образуват отворчета (фистули), като от тях изтича гной. Общото състояние се влошава. За лечението се използват високи дози антибиотици, риванолови компреси, рентгенова терапия. За премахване на гнойните колекции се правят инцизии, а при наличие на некроза тя се премахва.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!