Безплатна доставка за всяка поръчка над 50лв. Отхвърляне

Розов лишей лечение

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Лечение на упорит розов лишей, крем и лекарство за розов лишей

розов лишей

Какво не трябва да се яде при розов лишей, помага ли зехтина при питириазис розеа (pityriasis rosea), както още е известно това заболяване

Розовият лишей е кожно заболяване, вероятно с вирусен произход, при което по тялото се появява обрив. Обикновено това са доста големи розови или кафеникави петна. Те могат да сърбят, но като цяло заболяването не е опасно.

Розов лишей какво е

Питириазис розеа (Питириазис на Жибер) е дерматоза, кожно заболяване, при което по кожата се образуват овални или кръгли обриви. Те могат да се появят като петна или подутини, да имат розова или кафява повърхност и да се лющят. Всеки може да се зарази с розов лишей, но заболяването най-често се среща при деца над 10 години и възрастни под 35 години. Обривът обикновено изчезва в рамките на няколко седмици. Заболяването се счита за безобидно, но ако имате някакви упорити или притеснителни симптоми, е по-добре да се консултирате с дерматолог.

Люспест лишей, плосък лишей

Важно! Има няколко вида лишеи: не само розов, но и червен плосък, трихофития, люспест, херпес зостер, плачещ лишей и други. Всички тези кожни лезии могат да се дължат на инфекция, вирус, гъбички или да имат неинфекциозни причини. Розовият лишей е едно от най-„безобидните“ заболявания от тази група. Заболяването най-често преминава без последствия и не се рецидивира. Другите видове лишеи могат да бъдат опасни, с тежко протичане, усложнения или висока заразност.

Розов лишей причини

Не е напълно изяснено защо някои хора развиват питириазис розеа. Вирусна инфекция се счита за основна възможна причина. Може да е или херпесен вирус тип 7, или неизвестен вирус.

Човешкият херпес вирус 7 (HHV-7) ​​обикновено е доста безвреден и не засяга сериозно здравето, стига имунната система да остане в кондиция. Вероятно, когато имунната система е отслабена (например след остри респираторни инфекции), херпесният вирус става по-активен и в резултат на това по кожата се появяват обриви.

Друга възможна причина е неизвестна вирусна инфекция

Това потвърждава характерното разпространение на болестта. Често членове на едно и също семейство или хора, които са в близък контакт помежду си, се разболяват от pityriasis rosea. Въпреки това, многократни обостряния се срещат рядко и това може да се дължи на развитието на имунитет. „Заразната“ версия е частично потвърдена от резултатите от лабораторни изследвания. Те регистрират намаляване на нивото на Т-лимфоцитите и повишаване нивото на В-лимфоцитите в кръвта на пациентите.

Розов лишей заразен ли е? Заболяването се счита за незаразно, въпреки че могат да се появят огнища при определени групи хора. Невъзможно е да се заразите с pityriasis rosea чрез допир, споделено спално бельо или кърпи, чрез предмети от бита или по друг начин.

Патогенеза на питириазис розеа

Както вече казахме, механизмът на образуване на кожни обриви е неизвестен. Смята се, че заболяването се причинява от вирусна инфекция (херпесен вирус или неизвестен патоген). Херпес вирусът тип 7 ​​се счита за най-вероятния причинител на pityriasis rosea. Това се потвърждава от резултатите от проучвания, използващи PCR диагностика, но някои носители на този вирус не развиват дерматоза.

Появата на обрив е свързана с намаляване на имунитета след настинка, грип и други сезонни заболявания. Заболяването има прекурсори, симптоми, които се появяват в продромалния стадий, преди кожния обрив. Това е болки в гърлото, подути лимфни възли и общо неразположение.

Розов лишей класификация и етапи на развитие

pityriasis rosea

За розовия лишей се използва клинична класификация, която отчита естеството на протичането на заболяването:

  • Наличие на майчина плака: тя може да се появи първа или да отсъства, обривът може да се състои от една или повече такива плаки, те могат да имат нетипично местоположение.
  • Локализация на вторични обриви: само по торса, само по крайниците или в кожните гънки, в подмишниците и слабините, по скалпа, само от едната страна и др.
  • По вид обрив: папули, хеморагични петна, уртикария, подобни на еритема мултиформе и др.
  • Курс: персистиращ (дългосрочен) или рецидивиращ (с многократни обостряния). И двете форми са рядко срещани.

Има три етапа на развитие на заболяването:

  1. Продромален. Все още няма обрив по кожата, но здравето на пациента може да се влоши и да се появят признаци на леко неразположение.
  2. Първичен обрив. В 80% от случаите се появява една майчина плака – кръгло петно ​​по кожата с диаметър до 5 см. Плаката е розова или кафеникава на цвят, тя е повдигната над нивото на кожата и може да се лющи. Майчината плака най-често се появява на ствола. Понякога може да има няколко от тях. Етапът продължава до 2 седмици.
  3. Вторични обриви. По кожата се появяват малки петънца или подутини. Обривът може да изглежда като уртикария. Разпространява се по кожата за определен период от време, продължава няколко седмици и след това изчезва.

Розовият лишей може да се прояви по различен начин при различните хора

Например, симптомите на неразположение не винаги са налице преди появата на обрива. Обикновено се появяват 1-2 дни преди него, но в някои случаи pityriasis rosea се появява след по-продължителна настинка или грип.

В началото на заболяването обикновено има една майчина плака, която постепенно се увеличава по размер, но може да има две или повече такива петна. Те не са непременно разположени по тялото: петното може да се образува навсякъде.

Как изглежда обривът от pityriasis rosea зависи от тена на кожата

вирусна инфекция

Ако е светла, майчината плака ще бъде овална, а цветът ѝ ще бъде розов. При хора с тъмна кожа обривът може да бъде тъмнокафяв или тъмнолилав на цвят.

Вторичните обриви най-често се появяват на гърба, гърдите или корема, но могат да се разпространят във всяка област на кожата. Обривът се разпространява в продължение на две седмици и продължава известно време. Обикновено отшумява в рамките на 6-8 седмици, но понякога продължава пет месеца или дори повече.

Розов лишей усложнения

Розовият лишей причинява усложнения много рядко и почти винаги те са свързани с неправилно лечение или грижа за кожата. Поради това на мястото на обрива се появяват раздразнение, подуване и зачервяване. Тези области могат да бъдат много сърбящи. За да се предотвратят усложнения, е важно да се следват препоръките на дерматолога по време на лечението.

Бременност и розов лишей

Розовият лишей е по-често срещан при бременни жени. Усложненията, които възникват в такива случаи, са свързани с развитието на херпесна вирусна инфекция. Наличието на pityriasis rosea показва висок риск от прекъсване на бременността (спонтанен аборт или преждевременно раждане). Новороденото дете може да има нисък мускулен тонус и лоша подвижност. Поради тези рискове е особено важно бременните жени да уведомят лекаря, ако развият pityriasis rosea и се нуждаят от по-внимателно наблюдение.

Розов лишей симптоми

розов лишей-симптоми

Когато човек се разболее от питириазис розеа, по кожата се появява обрив. Може да се е почувствал зле няколко дни преди това. Обривът може да изглежда различно: протичането на заболяването е индивидуално и зависи от неговата форма.

Класическа форма на заболяването

1-2 дни преди появата на обрива, човек може да почувства болки в гърлото, слабост и леко гадене. Температурата му може да се повиши, а лимфните възли да се увеличат. Първата, която се появява, е майчината плака, голямо, кръгло, розово или кафяво петно. Има ясни граници и повърхността може да се обели. Диаметърът на петното е до 5 см. Две или повече петна могат да се появят едновременно върху кожата на гърдите, корема или гърба, по-рядко върху други области.

След няколко дни се появява малък обрив от петна с размер до 2 см или подутини. Обривът може да се разпространи по линиите на Лангер, по които кожата е разтегната. Не винаги се появява сърбеж.

Атипични форми на заболяването

Понякога заболяването се проявява по различен начин от обичайното. Сред по-редките форми на pityriasis rosea са:

  • Хеморагичен. По кожата се появяват зачервени области. Тези петна нямат ясна форма или отчетливи граници. Възможно е увреждане на устната лигавица.
  • Уртикариален. Прилича на уртикария: петната са като мехури и се издигат над повърхността на кожата. Обривът е много сърбящ.
  • Везикуларен. По кожата се появяват сърбящи малки мехурчета (с диаметър до 0,6 см). Най-често те покриват скалпа. Могат да се образуват по кожата на краката или дланите.
  • Фоликуларен. Малките обриви се сливат, образувайки кръгли плаки. Често такъв обрив допълва класическата форма на розов лишей.
  • Без връх. Появяват се само вторични малки обриви, а основната плака не се образува. По-често срещано при деца.
  • Гигантски. По кожата се образуват много големи плаки: с диаметър 5-7 см или повече. Цветът е розов, с червена рамка.
  • Папулозен. Среща се рядко, по-често при бременни жени и деца. По кожата се образуват множество малки подутини с диаметър до 1-2 мм.
  • Подобен на еритема мултиформе. При тази форма класическите симптоми се допълват от образуването на лезии с форма на мишени по кожата.
  • Акрален. Обривът се появява не по торса, а по ръцете или краката.
    Пръстеновидно ограден. Големи, кръгли обриви, локализирани в областта на слабините или подмишниците.
  • Обратен. Червен обрив, локализиран в областта на подколенната ямка, лакътните гънки, подмишниците, слабините.
  • Хипопигментиран. Форма на заболяването при хора с тъмна кожа, при която плаките изглеждат по-светли от кожата и имат розов или белезникав оттенък.
  • Лезии на устната лигавица. Ерозии или зачервяване на лигавицата. Обикновено те не болят, не сърбят и няма признаци на възпаление.
  • Едностранната питириаза розеа, при която обривът се появява само от едната страна на тялото, е изключително рядка.

Рецидивиращ розов лишей

Среща се изключително рядко. При тази форма обривите се появяват отново по кожата, след като обривът вече е изчезнал или е бил излекуван. Симптомите са същите като тези при първото обостряне на pityriasis rosea: образуване на майчина плака, разпространение на обрива и постепенно възстановяване.

Кога трябва да посетите лекар?

Трябва да посетите лекар възможно най-скоро след появата на първия обрив по кожата. Трябва да бъдете прегледани и диагностицирани от дерматолог. Някои форми на заболяването са подобни на псориазис, лекарствени реакции, вторичен сифилис и други състояния. Ето защо диференциалната диагностика е особено важна: лекарят трябва да се увери, че наистина става въпрос за розов лишей, а не за друго, подобно на него заболяване. Дерматолог ще даде препоръки за лечение и грижа за кожата.

Може да се наложи повторно лечение, ако обривът не изчезне в рамките на три месеца или ако симптомите на заболяването се променят (появяват се или се засилват такива усещания като сърбеж, болка, признаци на възпаление, дразнене и др.).

Розов лишей диагноза

За да постави диагноза, дерматологът трябва само да прегледа обрива и да интервюира пациента. Трябва да уведомите лекаря за оплакванията, които имате, да опишете здравословното си състояние, съществуващите симптоми, а също да съобщите и лекарствата, които приемате.

Диференциална диагностика

В някои случаи вашият лекар може да назначи лабораторни изследвания, за да изключи други състояния:

  • микроскопия на остъргвания от повърхността на плаките;
  • кръвен тест за сифилис (необходим за изключване на вторичен сифилис);
  • кръвен тест за антитела от клас G и M към херпес вирус тип 6 и 7.

Тези изследвания са необходими за потвърждаване на диагнозата и изключване на заболявания със сходни симптоми (микоза на гладката кожа, псориазис, вторичен сифилис, лихен планус и други дерматологични заболявания).

Биопсия

По време на биопсия се взема тъканен фрагмент от засегнатата област на кожата и се изследва хистологично. Провежда се само когато диагнозата е трудна, ако заболяването е атипично. Необходима е биопсия, за да се изключат заболявания, които имат симптоми, подобни на pityriasis rosea, включително дерматит, кожен Т-клетъчен лимфом, парапсориазис и други заболявания и патологии.

Лечение на розов лишей

розов лишей-крем

Най-често розовият лишей изчезва в рамките на няколко седмици без специално лечение. Важно е обаче да се посетите при дерматолог, за да се прегледа обривът, да се постави диагноза и да се препоръча лечение. В някои случаи Вашият лекар може да предпише лечение за облекчаване на симптомите или ускоряване на възстановяването.

Симптоматична терапия

Използва се, ако обривът е придружен от сърбеж. За да го намалите, приемайте антихистамини или използвайте локални глюкокортикостероидни лекарства (мехлеми или гелове).

Важно! Мехлемът, кремът или гелът могат да се използват само по лекарско предписание. Не можете сами да избирате и използвате лекарства, които имат локално приложение (върху кожата). Това е честа причина за усложнения, при които обривът става по-тежък или се задържа по кожата по-дълго.

В случай на сложен ход на заболяването, дерматолог може да предпише системни глюкокортикостероидни лекарства.

Антибиотик за розов лишей. Макролидни антибиотици

Розовият лишей не е бактериална инфекция и следователно не се изисква антибиотична терапия за лечението му. Известно време макролидните антибиотици се считаха за изключение. Употребата им е свързана с подобрено благосъстояние при някои пациенти, но проучванията показват , че антибиотичната терапия е неефективна срещу pityriasis rosea.

Антивирусни лекарства

Ако приемем, че розовият лишей се появява поради вирусна инфекция, теоретично при лечението му могат да се използват антивирусни лекарства. На практика такива лекарства имат ниска ефикасност срещу херпесен вирус тип 7, който е свързан с появата на pityriasis rosea. Клиничните насоки не съдържат информация за евентуалното използване на антивирусни лекарства при лечението на това заболяване.

Фототерапия

Дерматолог може да предпише курс на фототерапия, за да облекчи симптомите. По време на тези процедури засегнатите участъци от кожата се облъчват с ултравиолетова светлина с дължина на вълната 280-320 nm. Ефективността на фототерапията е спорна, като различните проучвания дават различни резултати. В началния стадий на заболяването, то помага за подобряване на състоянието на кожата, но като цяло не ускорява възстановяването. Освен това, светлинната терапия може да доведе до хиперпигментация на кожата в области на възпаление.

Какво не трябва да се яде при розов лишей

Розов лишей лечение

Всички знаем, че храненето играе важна роля за поддържането на нашето здраве и благополучие. В случай на pityriasis rosea, този аспект става особено критичен. Храната, която приемаме ежедневно, може или да помогне в борбата с болестта, или да се превърне в катализатор за нейното развитие. Следователно, за да премахнете розовия лишей, трябва да знаете точно кои храни трябва да бъдат изключени от диетата ви.

Ето защо розовият лишей е вид алармен сигнал, показващ проблеми в тялото

Често някои храни стават източници на дразнене и повишават активността на pityriasis rosea.
Подсъзнателно тялото ни ни моли да избягваме определени съставки, за да му помогнем да се бори с болестта, и разбирането на тези сигнали е абсолютно необходимо. Консумацията на неправилни храни може само да влоши симптомите на pityriasis rosea и да забави нейното възстановяване

Редовното похапване на ето тези определени храни по време на протичане на pityriasis rosea може да усложни ситуацията:

  • зеленчуци: боб, моркови, репички, цвекло, репички, патладжани, хрян, кисели краставички и домати;
  • плодове: нар, ананас, портокали, кайсии, пъпеш, грейпфрут, праскови, нектарина, райска ябълка, лимони;
  • горски плодове: морски зърнастец, касис, ягода, малина, къпина;
  • ядки;
  • пшеничен хляб, торти, сладкарски изделия (пасти, кремове и др.);
  • шоколад;
  • кетчуп, майонеза, горчица, черен пипер;
  • мед;
  • месни продукти: черен дроб (свински и говежди), свинско месо;
  • колбаси;
  • домашни птици: патица, гъска, пушено пиле;
  • морски дарове: сушена риба, пушена риба, рибни консерви, червен и черен хайвер;
  • мазнини: масло, маргарин, животински и готварски мазнини;
  • алкохолни напитки (особено бира);
  • продукти, които съдържат оцветители, консерванти и ароматизатори;
  • силен черен чай, какао, кафе;
  • безалкохолни напитки: тоник, пепси, фанта, спрайт и т.н.

По-добре е да изключите тези храни за известно време, тъй като те могат да повлияят негативно на хода на заболяването и да направят неприятните симптоми по-изразени. Смята се, че е особено важно да се премахнат сладките продукти от ежедневната диета. Това помага за намаляване на сърбежа и други неприятни симптоми.

ВАЖНО! Ако имате хранителна алергия, тя трябва да се държи под контрол по време на заболяването. Намалете до минимум всички храни, които я провокират.

Какво можете да ядете при лечение на розов лишей?

розов лишей диета

Диетата, която трябва да се спазва ако човек страда от розов лишей, е много подобна на диетата, предназначена за хора, страдащи от алергични заболявания.

Продължителността на ограниченията за възрастни е две до три седмици, но на децата се препоръчва да спазват диетата не повече от десет дни.

Специалната, но не особено трудна за спазване диета при розов лишей ще помогне за укрепване на имунната система и ще ускори лечебния процес

Лекарите препоръчват да се изключат от диетата пикантни, мазни и сладки храни, които могат да влошат състоянието на кожата. Вместо това, трябва да увеличите консумацията си на пресни плодове, зеленчуци, зелени храни, морски дарове и постни протеини. Важно е също да пиете достатъчно вода и да обръщате внимание на общото състояние на организма. Спазването на правилна диета в комбинация с лечение ще ви помогне да преодолеете розовия лишей на Жибер по-бързо и да избегнете евентуални усложнения.

Ето от кои храни може да си съставите диета при розов лишей

  • хляб без мая, с трици, приготвен от пълнозърнесто брашно;
  • зърнени храни: овесени ядки, перлен ечемик, ориз (най-подходящ е кафявият ориз), елда, пшеница;
  • зеленчуци: тиквички, картофи, зеле, краставици, чушки, маруля, тиква и соя;
  • плодове: диня, ябълки, круши;
  • сушени плодове: стафиди, сини сливи, сушени кайсии;
  • млечни продукти: кисело мляко, заквасена сметана, извара;
  • месни продукти: телешко, говеждо, заешко;
  • домашни птици: пуйка, пиле; риба: сьомга, скумрия, херинга, треска;
  • яйца: пилешки и пъдпъдъчи;
  • паста (само от твърда пшеница);
  • масла и мазнини: масло, зехтин, ленено семе, пшеничен зародиш;
  • напитки: чай (за предпочитане зелен),
  • минерална вода; различни сокове (за предпочитане с пулп), отвара от шипка, желе.

Забележка! По-добре е месото и птичите продукти да се варят или пекат; рибата може да бъде задушена, печена или варена; яжте 600 г зеленчуци на ден, 500 г плодове; яйца – само варени.

Възможно ли е да се лекува розов лишей у дома?

Най-често лечението на розов лишей не изисква специални процедури и следователно терапията може да се провежда у дома. Важно е да се спазват предписанията и препоръките на лекаря:

  • препоръчително е да не се прегряват засегнатите участъци от кожата (не се взема гореща вана, избягвайте сауни и вани);
  • за да се избегне засилване на сърбежа, е по-добре да не се ползват сапуни, душ гелове, кремове и всякакви други продукти, съдържащи аромати или антибактериални компоненти;
  • като грижа за кожата можете да използвате лек овлажнител (по-добре е, ако е избран от дерматолог);
  • важно е да се избягва слънчево изгаряне;
  • за да намалите сърбежа, можете да използвате хладни компреси;
  • противогъбичните средства не трябва да се използват при розов лишей: те могат да влошат състоянието на кожата.

Прогноза и превенция

Питириазис розеа обикновено изчезва в рамките на няколко седмици или месеци и най-често обривът никога не се връща. Това заболяване много рядко има усложнения и почти винаги те са свързани с неправилна грижа за кожата и опити за самостоятелно лечение. За да се избегнат усложнения, е важно да се консултирате с дерматолог и да следвате неговите препоръки.

След като обривът отшуми, по кожата могат да останат тъмни петна. Това се случва по-често при хора с тъмна кожа. Тези петна изчезват без лечение в рамките на няколко месеца.

Няма специални мерки за предотвратяване на питириазис розеа. За да се намали рискът от заболяването, е важно да се укрепи имунната система, да се избягват претъпкани места по време на сезонни епидемии и да се използват медицински маски и други лични предпазни средства.

Заключение

Розовият лишей е безобидно заболяване, което обикновено завършва с пълно възстановяване. Не е заразно и често отшумява в рамките на няколко седмици, без да се върне повторно. Въпреки това, ако се появи обрив, е важно да се консултирате с дерматолог, за да се изключат други състояния и да получите препоръки за лечение и грижа за кожата.

Източници: my.clevelandclinic.org, baltclinic.ru, dermnetnz.org, medicina.ru

Глобал Хелт ДЕРМАТИЛ – помага при сърбежи, екземи, напукване, дерматити, раздразнения на кожата

 

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *