- Какво е компютърна томография (КТ)
- Разлика между компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- Разлика между компютърна томография (КТ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- Компютърна томография: показания
- Ядрено-магнитен резонанс: показания
- ЯМР или компютърна томография за дете – кое е по-добре
- Защо и как се използва компютърната томография в медицината
- Подготовка за компютърна томография
- За какво е контрастът Урографин?
- КТ под анестезия
-
Компютърна томография цена
- Може ли да се направи компютърна томография с направление от НЗОК и кой го издава?
- Какви изследвания трябва да се направят преди компютърна томография?
- Защо е необходимо да се направи тест за креатинин преди компютърна томография?
- Какво ниво на креатинин може да се използва за компютърна томография?
- Колко време отнема компютърната томография?
- Какво се прави след компютърна томография?
- За колко време излизат резултати от скенер
- Време, необходимо за дешифриране на резултатите
- Как се разчита компютърната томография?
- Спешна КТ
- Как се разчитат изображенията?
- Какво влияе на времето, необходимо за получаване на резултат от компютърна томография?
- В каква форма се получава резултат от компютърна томография?
- Какво представляват КТ изображенията?
- Необходими ли са ми компютърни томографски изображения?
- Как се получават КТ изображения в електронен формат?
Подготовка за компютърна томография се прави много преди самия преглед, според това коя част от тялото ще бъде изследвана
Подготовка за компютърна томография (КТ) се извършва при изследване на почти всяка област на тялото.
Всички знаем, че някои прегледи и тестове изискват известна подготовка. Какво е особеното, ако ви е предписана компютърна томография (КТ)?
Какво е компютърна томография (КТ)
Компютърна томография (КТ, компютърна аксиална томография, CAT) е медицинско рентгеново изследване, което позволява да се получи рентгеново изображение на вътрешните органи. Рентгеновите лъчи преминават през човешкото тяло, а компютърна система формира изображение както на напречните слоеве (секции), така и на надлъжните.
Рентгеново лъчение факти и цифри
- Рентгеновите лъчи са естествен вид радиация, което означава, че в ежедневието сме изложени на рентгенови лъчи.
- Средно човек получава радиация, равна на 3 милисиверта годишно (mSv е единица за абсорбирана енергия на йонизиращо лъчение).
- Рентгеновите лъчи са канцерогенни
- Ползите от рентгеновите лъчи в медицината далеч надвишават всички потенциални отрицателни ефекти.
- Компютърната томография (КТ) произвежда най-високата доза рентгеново лъчение, в сравнение с други методи за рентгеново изследване (например конвенционална рентгенография или флуорография).
- На рентгеновите снимки костите изглеждат бели, а газовете – черни.
Как работи компютърната томография (КТ)?

Рентгеновият генератор излъчва лъчи, които преминават през човешкото тяло и се улавят от специален детектор. По време на преминаването лъчите губят част от енергията си. Колкото по-плътен е органът, толкова повече енергия се губи. Въз основа на разликата между оригиналната енергия на лъча и енергията на лъча, преминала през тялото, компютърна система създава изображение, което след това се изследва от рентгенолог.
В класическия компютърен томограф (КТ) серия от изображения се формира чрез заснемане „кадър по кадър“. Рентгенов лъч преминава през тялото на пациента, регистрира се от детектор, обработва се компютърно, след което пациентът се премества (обръща) спрямо източника на лъчение и се формира следващият срез.
Лекар определя стъпката, на която се образува разрезът. В зависимост от целите на изследването, стъпката може да бъде един милиметър или дори един сантиметър.
Днес съществува допълнителна технология – така наречената мултиспирална компютърна томография (MS CT), където освен напречния лъч се използва и спирален лъч. Това позволява формирането на практически непрекъснато изображение.
Представете си, че можете да разгледате подробно филия хляб, без да режете самия хляб. Това е компютърна томография.
Разлика между компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
ЯМР или КТ – кое е по-добро? Краткият отговор на този въпрос е: „Всичко зависи от диагностичните цели.“ Нека разберем.
ЯМР или КТ – защо е задължително да се направи
Не е тайна, че правилната диагноза пряко влияе върху качеството, цената и успеха на лечението на заболяването. В същото време, липсата на навременна и ефективна терапия може да причини усложнения и понякога да доведе до смърт. Затова лекарите са готови неуморно да повтарят, че когато се появят първите тревожни симптоми и здравето ви се влоши, е необходимо да посетите лекар. Отлагането на диагностиката означава да си навредите.
Днес специалистите разполагат с много диагностични методи за идентифициране на заболявания и установяване на диагноза – от традиционен преглед от лекар специалист и лабораторни изследвания до най-новите хардуерни методи за изследване. Важно място сред тях се отдава на компютърната и магнитно-резонансната томография , предназначени за високоточно и информативно изследване на различни органи и структури на човешкото тяло.
Всеки от томографските диагностични методи е надежден и ефективен, но има своите специфики. Затова се предписва от лекар въз основа на първоначалната диагноза
Каква е разликата между компютърна томография (КТ) и ядрено-магнитния резонанс (ЯМР)? Какви са разликите между тези два метода за хардуерна диагностика? За да се отговори на този въпрос, първо е необходимо да се разберат принципите на действие, предимствата и недостатъците на компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс.
Основни характеристики и принципи на действие на томографията
Ядрено-магнитния резонанс/томография и компютърна томография: и двата термина съдържат думата томография, която означава използването на специално устройство, което може да извършва детайлно сканиране слой по слой на меки тъкани, вътрешни органи, кръвоносни съдове, кости, стави и хрущялна тъкан. Външно дизайнът на ЯМР и КТ апаратите изглежда почти идентичен. Това са високосложни софтуерни и хардуерни системи, оборудвани с високочувствителни детектори, които записват сигнали, преминаващи през сканирания обект. Самите инсталации в повечето модели се състоят от мобилна лежанка и тръба, в тялото на която се намира скенерът. Обаче, тук приликите свършват.
Разлика между компютърна томография (КТ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)

Основната разлика между компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс (ЯМР) се крие в принципите на диагностичното изследване, базирани на напълно различни скринингови технологии.
Компютърната томография се основава на послойно изследване на човешкото тяло от различни ъгли с помощта на рентгенови лъчи. По принцип, компютърната томография е усъвършенствана рентгенова снимка. По време на компютърна томография, скенерът създава серия от изображения, направени от различни ъгли. Компютърът ги обработва и създава триизмерен модел на изображението на изследваната област от тялото или органа.
Магнитно-резонансната томография, или ядрено-магнитния резонанс, работи на съвсем различен принцип
Това е мощен магнит и радиочестотен източник, който излъчва електромагнитни вълни, каращи водородните атоми в клетките на тялото да вибрират. Този резонансен ефект се записва от компютър, което води до триизмерно изображение на изследваната област.
И двата варианта за изследване не включват физически инвазивен контакт на апаратурата с кожата и тъканите и позволяват получаване на ясни обемни изображения, които разкриват най-малките промени и патологии в тялото на пациента, без вътрешна намеса, както е при биопсия, бронхоскопия, коронарна ангиография, ендоскопия.
КТ и ЯМР: показания и противопоказания
При отговора на въпроса каква е разликата между компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, трябва да се има предвид, че всеки диагностичен метод има свои собствени показания и противопоказания. Ето защо, в ситуации със сложна диагноза, се препоръчва изборът на метод на изследване и протокол да се извърши от лекуващия лекар.
Компютърна томография: показания
Компютърното сканиране се извършва както като първична диагноза, така и за уточняващо изследване, за да се потвърди или опровергае диагнозата, поставена с помощта на ултразвук или лабораторни изследвания. За да увеличат информационното съдържание на томографията, лекарите понякога предписват компютърна томография с използване на контрастно вещество.
Типични индикации за КТ биха били:
- Заболявания на сърцето и съдовата система.
- Увреждане на гръбначния стълб, ставите, костната тъкан.
- Деформации и лезии на скелетната система.
- Нарушения на храносмилателния тракт, репродуктивната и пикочно-половата системи.
- Травми на черепа.
- Увреждане на зъбите и костите.
- Подозирани доброкачествени или злокачествени тумори.
- Туберкулоза, пневмония, заболявания на гръдния кош.
- Патологии на дихателната система.
Друга разлика между компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс е, че тя позволява добро изследване на костите и органите на медиастинума. Факт е, че в белите дробове има много въздух, това е среда с ниско съдържание на водород, което означава, че резонансният ефект на магнитните вълни ще бъде слаб, а нивото на детайлност на органа върху ЯМР изображенията ще бъде ниско. Същият проблем възниква при изучаване на твърди структури с ниско съдържание на водород, като кости или каменни образувания.
Компютърна томография: противопоказания
Компютърната томография включва облъчване на тялото и използва йод-съдържащи лекарства като контрастно вещество, така че има редица относителни и абсолютни противопоказания за компютърна томография:
- ранна детска възраст;
- бременност.
- при контрастиране:
- заболяване на щитовидната жлеза;
- бъбречна недостатъчност;
- алергична реакция към йод;
- захарен диабет;
- кърмене.
Понякога ограничението е наднорменото тегло, голям размер на пациента и наличието на психични заболявания. Последният вариант е свързан с висок риск от неподходящо поведение, особено в случай на клаустрофобия или епилепсия. Прекомерните обеми (обиколка над 120 см) и телесното тегло над 120 кг също няма да позволят на пациента да се подложи на компютърна томография. По-голяма част от томографското оборудване просто не е проектирано за такива натоварвания.
Ядрено-магнитен резонанс: показания
За разлика от компютърната томография, ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) осигурява най-пълното изследване на меките тъкани, кръвоносните съдове, мозъка и туморните процеси. Всички тези среди са силно водородни и ефектът на магнитния резонанс работи чудесно тук. Ядрено-магнитният резонанс може да се използва и за изследване на ставите, гръбначния стълб и почти всички вътрешни органи.
Най-честите индикации за ЯМР са:
- Мозъчни патологии.
- Аномалии и неоплазми в мозъка и гръбначния мозък.
- Хормонални промени.
- Патологии на централната нервна система.
- Аневризма, множествена склероза, инсулт, сърдечно-съдови заболявания.
- Хернии, остеохондроза.
- Доброкачествени или злокачествени неоплазми.
- Аномалии в тазовите и коремните органи.
Тъй като ЯМР изследването не включва излагане на радиация, то може да се извършва неограничен брой пъти, по всяко време и на всеки пациент, млад или стар.
Магнитно-резонансна томография: противопоказания
Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) обаче има и противопоказания, свързани със спецификата на магнитното поле. Може да повлияе негативно върху работата на имплантирани устройства (пейсмейкъри, инсулинови помпи), имплантирани слухови апарати. Под въздействието на магнитните вълни, чуждите метални предмети (фрагменти, скоби, шънтове) могат да се нагреят и да се движат. Същият проблем възниква и при татуировки на базата на метални бои и метален грим.
ЯМР или компютърна томография за дете – кое е по-добре
Няма възрастови противопоказания за ЯМР. Може да се извършва при деца дори без лекарско направление. Трудности при извършване на томографията могат да възникнат, ако е необходимо да се проведе преглед на дете под тригодишна възраст. Факт е, че малките деца не могат да останат напълно неподвижни, което е необходимо за качествено ЯМР изследване. Поради това лекарите са принудени да използват процедурата за ядрено-магнитен резонанс с анестезия, за да обездвижат малкия пациент по време на сканирането.
В ситуация, в която е необходимо да се прегледа дете с помощта на компютърна томография, решението за възможността за извършване на КТ се взема само от лекаря, който ще разгледа подробно всички плюсове и минуси. Това се дължи на факта, че ефектът на малки количества радиация върху тялото на малки деца не е достатъчно проучен, затова се предпочита да не правят компютърна томография на деца под 7-годишна възраст без основателна причина.
ЯМР и КТ: Въпроси за пациенти
Може ли томографията да греши?
Днес томографското изследване е един от най-точните видове диагностика със стъпка на сканиране само 3-1 мм, в зависимост от мощността на инсталацията. Следователно, това позволява да се идентифицират аномалии в началния стадий на заболяването, да се локализират най-малките неоплазми и бързо да се оцени разпространението на патологията.
Освен това, томографските изображения обикновено се оценяват от няколко специалисти
Първо, те се преглеждат от рентгенолог, който издава писмен доклад, в който подробно се описват всички открити отклонения. След това резултатите от томографията се изучават от лекуващия лекар, който поставя окончателна диагноза и предписва терапия. Ако промените са двусмислени и резултатите от изследването могат да имат две интерпретации, лекарите понякога предписват допълнителен вид диагностика или започват процедура за второ експертно мнение. В последния случай томографските изображения се прехвърлят на висококвалифициран експерт за независима оценка и потвърждаване на диагнозата.
ЯМР или КТ – кое е по-добро?
Както ЯМР, така и КТ се характеризират с точна диагностична производителност. И двете процедури са абсолютно безболезнени, не причиняват дискомфорт и същевременно позволяват получаване на сканирания на изследваната част от тялото в триизмерни изображения. Трудно е да се даде ясен отговор на въпроса кое е по-добре, тъй като всеки метод има своите неоспорими предимства. Следователно, окончателният избор на диагностичен метод трябва да бъде направен от лекуващия лекар, въз основа на първоначалната диагноза и вашето здравословно състояние.
Каква е разликата между компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс от гледна точка на пациента?
За пациента основната разлика е, че компютърната диагностика е съпроводена с радиационно натоварване средно от 3 до 10 mSv. ЯМР, напротив, е абсолютно безопасна процедура, основана на безвредния резонансен ефект на магнитните вълни.
Ядрено-магнитният резонанс не е възможен за хора с имплантирани електронни устройства или намагнитващ се метал в тялото. Но това може да се прави на всяка група пациенти неограничен брой пъти. Компютърната томография не се извършва при бременни жени и не се препоръчва за малки деца. Поради облъчването, се препоръчва да се прави не повече от веднъж на всеки 6 месеца.
ЯМР или компютърна томография на мозъка – кое е по-добро?
Като цяло се счита, че компютърната томография е по-подходяща за сканиране на костни структури. Следователно, ако е необходимо да се изследват евентуални наранявания на главата, най-вероятно вашият лекар ще назначи компютърна томография. Ядрено-магнитният резонанс е отличен диагностичен инструмент за изобразяване на меките тъкани на мозъка. Следователно, различните видове неоплазми и дегенерация на мозъчните клетки се изучават най-добре с помощта на магнитно-резонансна томография.
Защо и как се използва компютърната томография в медицината
Компютърната томография позволява да се получи изображения на:
- меки тъкани;
- тазови органи;
- кръвоносни съдове;
- бели дробове;
- мозък;
- коремна кухина;
- кости.
Компютърната томография (КТ) често е предпочитаният метод за диагностициране на много видове злокачествени тумори (рак на черния дроб, белия дроб и панкреаса).
Визуализацията позволява на лекаря да потвърди наличието на тумор, неговия размер, местоположение и степента на увреждане на близките тъкани.
Компютърната томография (КТ) на главата може да предостави важна информация за мозъка, като например кървене, разширени артерии или тумор.
Компютърната томография може да разкрие тумор в корема и всяко уголемяване или възпаление в близките вътрешни органи.
Компютърната томография „вижда“ наранявания на далака, бъбреците и черния дроб
Тъй като компютърната томография открива анормални тъкани, тя е полезна за планиране на области за лъчетерапия и биопсия и може да предостави важна информация за здравето на кръвоносните съдове и кръвния поток. Това помага на лекаря да оцени състоянието на костите на пациента, костната плътност и състоянието на гръбначния стълб.
Компютърната томография може също да предостави важна информация за наранявания на ръцете, краката и други костни структури на пациента. Това изследване ясно показва дори малки кости и околни тъкани.
Подготовка за компютърна томография
Необходима е определена подготовка за компютърна томография при изследване на гръдния кош, белите дробове, главата и шията, щитовидната жлеза, шийните прешлени и сърцето без използване на контрастно вещество.
Подготовката за компютърна томография на коремните органи, таза и ретроперитонеалните структури изисква по-сериозни подготвителни мерки, особено ако по време на изследването се прилага контраст.
Подготовка за компютърна томография на коремната област
Подготовка за такова изследване като компютърна томография на корема кухина, винаги започва много преди самото изследване.
Факт е, че компютърната томография на тази област може да се извърши само на празен стомах.
Затова на пациента се предписва специална диета, която той трябва да спазва, поне 48 часа преди изследването.
Подготовка преди компютърна томография
Компютърната томография е високоинформативен метод на изследване, при който лекарят получава многослойно изображение на различни вътрешни структури на тялото. За да се получи точен резултат, компютърната томография изисква специална подготовка. Различна е при КТ с и без контраст.
Подготовката за компютърна томография без контраст зависи от изследвания орган. Не се изискват специални мерки преди компютърната томография на черепните кости, гръбначния стълб, крайниците или мозъка. Изследването на коремните органи, бъбреците и надбъбречните жлези се извършва строго на празен стомах.
Диета преди компютърна томография на коремната кухина със и без контраст
Три дни преди коремната компютърна томография трябва да започнете да спазвате диета, която напълно изключва храни, образуващи газове.
Не можете да ядете:
- грах, боб;
- хлебни изделия;
- мляко;
- шоколад, бонбони;
- сушени плодове;
- ядки;
- сурови плодове и зеленчуци;
- мариновани храни;
- бяло зеле;
- силно кафе и чай;
- газирани напитки.
Разрешени продукти:
- постно месо и риба;
- задушени гювечи;
- задушени зеленчуци;
- извара.
Диетата ще помогне за изчистване на червата от изпражнения и намаляване образуването на газове. Според показанията, лекарят може допълнително да предпише сорбенти или ензимни препарати.
Компютърна томография с контрастно вещество

Трябва да се подготвите предварително за компютърна томография на коремната кухина с контраст. Преди компютърна томография с контраст е задължителен тест за алергия към йод, който се съдържа в контрастното вещество. В деня преди изследването се препоръчва да се изпият 1,5-2 литра вода, за да може контрастът да се елиминира по-бързо от тялото. Вечерята предната вечер трябва да е лека.
Преди прегледа трябва да премахнете всички метални предмети, включително пиърсинги. Дрехите трябва да са удобни и да не пречат на спокойното дишане.
Как да се подготвите за компютърна томография на коремната област?
Подготовката за компютърна томография на коремните органи с интравенозен контраст, перорален или ректален, има редица характеристики:
- трябва да изключите от диетата си всички храни, които причиняват повишено образуване на газове (зеленчуци, газирани напитки, черен хляб);
- не трябва да ядете поне 5 часа преди изследването. Ако е насрочено за вечерта, през деня се препоръчва течна, лесно смилаема храна. Това правило трябва да се спазва при всеки метод за приложение на контрастно вещество: както интравенозен, така и перорален;
- компютърна томография с ректален контраст често се предписва за диагностициране на чревни заболявания. Преди това изследване е задължителна очистителна клизма.
Препоръки
Пациентът трябва да знае дали е възможно да се храни и пие преди коремна компютърна томография. Лекарят го информира за това.
Много хора се притесняват дали могат да пушат преди процедурата. Лекарите смятат, че е по-добре да се въздържате от пушене в деня на прегледа.
За какво е контрастът Урографин?
Особеност на процедурата за коремна компютърна томография е пероралното приложение на контрастно вещество, Урографин, преди процедурата. Равномерното му разпределение в кръвния поток спомага за значително подобряване на визуализацията на коремните органи.
Какво може да се намери:
1. Онкологични неоплазми в ранен стадий. Урографинът се натрупва вътре в неоплазмата, следователно позволява откриването дори на незначителни патологии.
2. Ненормално стесняване на кръвоносните съдове.
3. Запушване на уретерите.
Възможно е също така да се проследят бъбречните екскреторни процеси и да се диагностицират чашките и легенчетата.
Свойства на Урографин
Лекарството съдържа висока концентрация на йод, който има способността да абсорбира рентгенови лъчи. Съответно, качеството на изображението се подобрява значително.
Урографин се елиминира от тялото в рамките на няколко дни по естествен път, без усложнения или странични ефекти.
Ако кърмеща жена приема контраста, трябва да се има предвид, че той попада в млечните жлези. Препоръчително е детето да се отбие от гърдата за няколко дни, докато веществото се елиминира напълно.
Методи на приложение
Има няколко начина за приложение на Урографин при компютърна томография на коремната област. Нека разгледаме всеки от тях по-подробно.
1. Устно. Най-често използваният метод за диагностициране на състоянието на горната част от храносмилателния тракт. Пациентът се подготвя самостоятелно и закупува контрастно вещество въз основа на лекарско предписание. Той трябва да изпие разтвора в рамките на 24 часа преди теста.
2. Ректално. Извършва се за диагностициране на дисталните части на червата. Процедурата се извършва от медицинска сестра в болницата. За да получите по-точна клинична картина, можете да вземете слабително или да направите почистваща клизма предния ден.
3. Интравенозно. Използването на този метод е препоръчително, за да се проведе подробна визуализация на съдовете и да се провери състоянието на органите (бъбреци, панкреас, далак, черен дроб).
Възможни усложнения
Провеждането на компютърна томография на коремната кухина с контраст може да бъде съпроводено с усложнения. Сред тях са:
- усещане за топлина, докато веществото се разпространява по цялото тяло;
- йоден вкус в устата при перорален прием;
- дразнене на мястото на инжектиране при интравенозно приложение;
- алергия.
Противопоказания за употребата на контрастно вещество
Урографин не се използва, ако има противопоказания. Ето кои са те:
- бременност;
- тежък хипотиреоидизъм;
- захарен диабет в стадий на декомпенсация;
- атеросклероза;
- белодробен емфизем;
- генерализиран миелом;
- патологии на бъбреците и черния дроб (тежка форма);
- свръхчувствителност към компонентите на лекарството;
- сърдечно-съдова недостатъчност;
- панкреатит.
Лекарството може да намали способността за концентрация при шофьорите. Следователно, те трябва да го приемат с повишено внимание.
В края на процедурата лекарят изготвя доклад с информация за състоянието на органите, получена по време на прегледа. Дава се на пациента заедно със снимките.
КТ под анестезия
По време на компютърна томография пациентът трябва да лежи неподвижно, в противен случай изображенията ще бъдат размазани. За децата е трудно да спазват това правило, затова често им се предписват компютърни томографии под анестезия. За анестезия е необходима специална подготовка:
необходимо е да се консултирате с анестезиолог и да не позволявате на детето да се храни 6 часа преди прегледа. Анестетичните лекарства могат да причинят повръщане, затова те винаги се прилагат на празен стомах, за да се избегне аспирация и асфиксия.
Колко често можете да правите компютърна томография на корема
Дозата радиация, получена от пациента по време на изследване, варира. Зависи от обхвата и времето на проверката. Оптималният интервал между процедурите е една година. Ако стойността на информацията надвишава потенциалния риск от радиация, тогава се насрочва повторно изследване след шест месеца.
Главоболие и компютърна томография
Ролята на компютърната томография в диагностицирането на често срещани главоболия е силно надценена. Въпреки това, рядко се случва пациент с чести главоболия да бъде предписан или да се подложи на тази процедура. По време на едно научно проучване в специализирана клиника за главоболие, лекарите избрали 373 души от няколко хиляди пациенти. Избраните хора са имали симптоми, които според медицинските специалисти са изисквали компютърна томография.
В крайна сметка, проблеми са открити само при четирима пациенти. При трима пациенти установените проблеми не са били свързани с главоболие и не са изисквали никаква интервенция. Само един човек е развил лечимо главоболие.
Болка в гърба и компютърна томография
Както при главоболието, ролята на медицинската образна диагностика (включително компютърна томография) при болки в гърба е надценена.
Редица проучвания показват, че прегледът, извършен при първоначалното посещение, като цяло не е повлиял на тактиката на лечение. Нито прогнозата, нито резултатите са се подобрили. Всички проучвания разкриха случайни находки, които нямаха медицинско значение или последици и не подобриха качеството на живот на пациентите.
Компютърна томография цена
Цените на компютърната томография зависят от това колко области се сканират и варира от 140 до 300 лева. Венозното инжектиране на контраст е между 50 и 90 лева и зависи от това дали контрастното вещество е 50 или 100 милилитра.
Това изследване може да се извърши в почти всяко по-голямо болнично заведение в столицата и големите общински центрове, като Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора и и други.
Може ли да се направи компютърна томография с направление от НЗОК и кой го издава?
Общопрактикуващият лекар няма право да издаде директно направление за скенер. НЗОК заплаща за високоспециализираното медицинско изследване „Компютърна аксиална или спирална томография” (скенер), което се извършва от специалист по образна диагностика на основание на издадено “Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК № 4) от лекар специалист от извънболничната помощ. Имайте предвид, че НЗОК не заплаща стойността на контрастната материя.
Какви изследвания трябва да се направят преди компютърна томография?
Ако не е предвидено прилагане на контрастно вещество по време на прегледа, тогава няма нужда да се правят тестове. Ако ви се прави контрастно усилена компютърна томография, може да е добра идея да проверите нивото на креатинина в кръвта и скоростта на гломерулна филтрация, особено ако сте над 65 години и имате някакво бъбречно заболяване. Това се дължи на факта, че контрастът (лекарство, съдържащо йод) се екскретира през бъбреците и трябва да сте сигурни в тяхното здраве.
Защо е необходимо да се направи тест за креатинин преди компютърна томография?
Нивото на креатинина отразява функционалното значение на бъбреците. Контрастното вещество, използвано при компютърната томография, съдържа значително количество йод, който се отделя през бъбреците. За да се гарантира, че бъбреците са способни да отстранят излишния йод, се прави креатининов тест.
Какво ниво на креатинин може да се използва за компютърна томография?
Ако изследването е без контраст, тогава с каквото и да е. Ако се прилага контрастно вещество, нивата на креатинина трябва да са в рамките на възрастовата норма. Обикновено е 102 – 127 µmol/литър, в зависимост от системата, която измерва нивото му.
Колко време отнема компютърната томография?
Първо, томографът прави целеви сканирания – определя позицията на пациента върху масата на томографа, а рентгеновият техник определя границите на зоната на сканиране. Отнема няколко минути.
Ако изследването е без контрастно усилване, тогава следва едно сканиране – отнема няколко секунди, едно вдишване.
Ако изследването е с контраст, тогава са необходимите фази с контраст: артериална, венозна, забавена. Всички те отнемат няколко секунди. Интервалът между тях е от 20 секунди до 10 минути. Тоест, компютърната томография без контраст отнема около 3 минути, с контраст 15-20 минути.
Какво се прави след компютърна томография?
След КТ процедурата не са необходими специални мерки за отстраняване на радиацията. Ако се прилага контрастно вещество, се препоръчва леко увеличаване на количеството течности, за да се облекчи работата на бъбреците. Кърмещите майки се съветват да изцеждат мляко и да хранят бебето със следващата порция.
За колко време излизат резултати от скенер
Интерпретацията на резултатите от компютърната томография е важен етап от медицинския процес, осигуряващ точна диагноза и ефективно лечение на различни заболявания.
Време, необходимо за дешифриране на резултатите
Времето, необходимо за интерпретация на КТ изображенията, може да варира в зависимост от няколко фактора, включително сложността на случая, опита и наличността на рентгенолога, както и използваните технологии и оборудване. Средно процесът на декодиране на резултатите от КТ отнема от няколко часа до няколко дни, но в извънредни ситуации този период може да бъде значително намален.
Първоначално, след извършване на компютърната томография, получените изображения се изпращат на рентгенолог за анализ
В зависимост от институцията и организационните процеси, това може да се случи почти мигновено или с известно закъснение. В големите медицински центрове с високо организирана система за предаване на данни, резултатите могат да бъдат достъпни за рентгенолога веднага след завършване на сканирането, което позволява процесът на интерпретация да започне почти веднага.
В по-малки клиники или заведения с ограничени ресурси обаче този процес може да отнеме повече време поради необходимостта от ръчно прехвърляне на данни или чакане на опашка за тестване.
Как се разчита компютърната томография?
След като изображенията бъдат получени, рентгенологът започва да ги изследва подробно. Този етап включва оценка на качеството на изображенията, идентифициране на аномалии, патологични промени и други важни детайли, които могат да показват наличието на заболявания или наранявания.
В зависимост от сложността на случая и броя на анализираните секции, този процес може да отнеме от няколко минути до няколко часа
Например, за прости изследвания, като например компютърна томография на главата за предполагаема травма, интерпретацията може да се извърши сравнително бързо, често в рамките на няколко часа. В същото време, по-сложните изследвания, като например коремна компютърна томография за откриване на тумори или подробен анализ на съдовата система, изискват по-задълбочен и продължителен анализ, което увеличава времето за дешифриране на резултатите.
Спешна КТ
При спешни медицински ситуации, като например съмнение за инсулт, вътречерепен кръвоизлив или тежка травма, резултатите от компютърната томография се интерпретират възможно най-бързо, често в рамките на 30 минути или по-малко. Това позволява бързо да се предприемат необходимите мерки, за да се спаси живота на пациента и да се предотвратят сериозни усложнения.
Как се разчитат изображенията?
За да се осигури бърза и точна интерпретация на КТ изображенията, се използват съвременни технологии, като автоматизирани системи за анализ на изображения и изкуствен интелект. Тези технологии могат да ускорят процеса на интерпретация, помагайки на рентгенолозите да откриват аномалии по-бързо и да правят точни заключения.
Въпреки високата скорост на съвременните системи обаче, окончателната интерпретация винаги остава в ръцете на квалифициран рентгенолог, който взема предвид клиничните данни на пациента и използва опита си, за да постави диагноза.
След като анализът приключи, рентгенологът ще изготви доклад
Той ще съдържа подробно описание на установените промени, тяхното възможно значение и препоръки за по-нататъшно лечение или допълнителни изследвания. В зависимост от политиката на здравното заведение и спешността на случая, докладът може да бъде изпратен на лекаря, който го е насочвал, почти веднага или в рамките на няколко часа. В някои случаи, особено когато е необходима незабавна намеса, резултатите могат да бъдат предоставени в реално време, използвайки специализирани системи за комуникация и обмен на данни.
Какво влияе на времето, необходимо за получаване на резултат от компютърна томография?
Важно е да се отбележи, че времето, необходимо за дешифриране на резултатите от компютърната томография, зависи и от натовареността на рентгенолозите и общия обем работа в медицинското заведение.
По време на периоди на повишено търсене, като например по време на епидемии или събития с масови жертви, времето за изчакване може да се увеличи поради големия обем заявки за анализ на изображения. В такива ситуации здравните заведения може да се наложи да привлекат допълнителни рентгенолози или да използват временни решения, за да ускорят процеса на интерпретация.
Струва си да се има предвид също, че някои видове компютърна томография изискват допълнително време за сравняване с предишни резултати
Може да се наложи провеждане на допълнителни тестове, което да увеличи общото време за получаване на окончателни резултати.
За пациентите, които се нуждаят от бързо диагностично тестване, е важно да се съобщи спешността на състоянието им на здравните специалисти, за да може тестването им да бъде приоритизирано и резултатите да могат да бъдат интерпретирани по-бързо.
Времето, необходимо за интерпретация на резултатите от компютърната томография, зависи от много фактори
Това включва сложността на случая, опита и наличността на рентгенолога, използваните технологии и оборудване, както и организационните процеси на лечебното заведение.
Пациентите се съветват да обсъдят с лекаря си евентуалния срок за получаване на резултатите от компютърната томография, като вземат предвид спецификата на тяхното медицинско състояние и необходимостта от бързи решения за лечение.
Разбирането на процеса и факторите, които влияят на времето, необходимо за интерпретация на резултатите от компютърната томография, позволява на пациентите да бъдат по-информирани и подготвени за процедурата и улеснява по-ефективната комуникация със здравните специалисти за постигане на оптимални диагностични и лечебни резултати.
В каква форма се получава резултат от компютърна томография?
Резултатите от компютърната томография могат да бъдат получени по два начина:
- В хартиен вид: след прегледа на пациента се дава заключение, отпечатано във формат А4.
- В електронен вид: pdf файл със заключението се изпраща на предварително посочен от пациента имейл адрес.
Какво представляват КТ изображенията?
Компютърната томография е изображение, направено от томограф по време на сканиране. Въз основа на КТ изображенията, рентгенологът прави заключение.
Необходими ли са ми компютърни томографски изображения?
Обикновено лекуващият лекар трябва само да получи информацията, посочена в доклада на рентгенолога. Въпреки това, в някои случаи може да се нуждае от компютърна томография, за да проучи изследването по-подробно.
Как се получават КТ изображения в електронен формат?
КТ изображенията могат да бъдат получени в електронен вид:
- на DVD;
- на USB флаш устройство;
- на диск.
Източници: www.hopkinsmedicine.org, my.clevelandclinic.org, medlineplus.gov, www.nhif.bg
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!