Какви са различните стадии на множествена склероза?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

В тази статия ще научите какви са видовете и стадиите на множествена склероза.

множествена склероза

Множествената склероза (МС) засяга всеки по различен начин и няма начин да се предвиди точно как ще прогресира заболяването. Въпреки това, експертите са идентифицирали четири вида МС, за да помогнат за класифицирането и по-доброто разбиране на болестта, а също и за насочване на лечението. Тези видове понякога се наричат етапи, тъй като заболяването на дадено лице може да премине от един тип към друг.

МС възниква, когато имунната система на човек атакува миелина (мастната обвивка, която изолира нервните влакна) в централната нервна система. ЦНС се състои от мозъка, гръбначния мозък и зрителните нерви на очите.

Като демиелинизиращо заболяване, то засяга предаването на нервни сигнали между ЦНС и останалата част от тялото. Това води до различни симптоми като изтръпване, болка, мускулна слабост и проблеми със зрението.

Тази статия ще прегледа четирите типа или етапа на МС, включително как се различават по отношение на на симптомите. Ще научите и за симптомите, които могат да се появят в крайните или напредналите стадии на болестта.

Ранни симптоми на множествена склероза

Симптомите варират от човек на човек, но някои обикновено се появяват по-рано в хода на заболяването от други.

Например, класическа ранна проява на МС е оптичният неврит, който е възпаление на един от двата зрителни нерва.

Това състояние причинява замъглено зрение и болка при движение на очите.

Други често срещани ранни симптоми на МС включват:

  • Сензорни нарушения като изтръпване (парестезии)
  • Световъртеж (усещане за замайване, виене на свят или нестабилност)
  • Проблеми с баланса
  • Промени в зрението (напр. замъглено или двойно виждане)
  • Главоболие
  • Умора
  • Дисфункция на пикочния мехур
  • Мускулна слабост

Етапи на множествена склероза

Клинично изолиран синдром (КИС)

Клинично изолираният синдром описва първия епизод на неврологични симптоми на човек, причинени от увреден миелин в ЦНС. Той често се нарича първи стадий на МС, въпреки че не отговаря на всички критерии за диагностициране на заболяването.

Симптомите на синдрома продължават повече от 24 часа, не са придружени от треска или инфекция и в крайна сметка се подобряват или изчезват.

Клинично изолираният синдром не винаги се развива в МС.

Пристъпно-ремитентна множествена склероза (ПРМС)

Пристъпно-ремитентна МС е първоначалната диагноза за повечето пациенти (85%). На този етап пациентите изпитват обостряния (рецидиви) на нови или влошаващи се неврологични симптоми, последвани от периоди на възстановяване на симптомите, наречени ремисия.

Рецидивите се потвърждават чрез откриване на една или повече усилващи се лезии на ЯМР на мозъка или гръбначния мозък. Симптомите на обостряне или рецидив на МС продължават най-малко 24 часа и обикновено продължават дни или седмици (понякога месеци), преди да се подобрят или отшумят.

Симптомите на рецидив на МС зависят от това кой нервен сигнален път в централната нервна система е атакуван. Например, ако миелинът в гръбначния мозък е повреден, може да възникне изтръпване, мускулна слабост или проблеми с пикочния мехур.

Вторично-прогресираща МС (ВПМС)

Много пациенти с пристъпно-ремитентна множествена склероза преминават към прогресивна форма на заболяването. Този преход сигнализира за промяна в биологията на заболяването от възпаление към невродегенерация, когато нервните клетки бавно спират да работят и умират.

При този етап от болестта симптомите са същите като тези при пристъпно-ремитентната фаза, но постепенно се влошават или увеличават с течение на времето. Въпреки това пациентите все още получават случайни рецидиви и периоди на стабилност на симптомите.

Първично-прогресираща множествена склероза (ППМС)

Около 15% от пациентите с МС имат само прогресивен курс от началото на заболяването си. Те се описват като пациенти с първично прогресираща МС (ППМС) и изпитват натрупване на уврежданията с течение на времето.

Това е невродегенеративен процес, а не възпалителен.

Засягането на гръбначния мозък води до бавно влошаване на сковаността на краката, проблеми с ходенето и умора. Могат да се появят и сексуални проблеми, проблеми с пикочния мехур и червата.

Краен стадий

В крайните стадии на заболяването човек е тежко инвалидизиран от своите симптоми. Болният обикновено има нужда от човек, който да се грижи за него.

Докато симптомите в крайните стадии на множествена склероза са подобни на тези в ранните стадии, те обикновено са по-тежки и има повече от тях, които се появяват по едно и също време.

Такива симптоми могат да включват:

  • Проблеми с пикочния мехур и червата, като уринарна инконтиненция (неволно изпускане на урина) или запек
  • Болка, свързана с увреждане на нервите и мускулни спазми
  • Проблеми с преглъщането, говора и дишането
  • Тежки ограничения на подвижността (напр. прикован към леглото или ограничен до инвалидна количка)
  • Когнитивни проблеми, като загуба на памет и лоша концентрация
  • Депресия и емоционални промени (напр. промени в настроението или нехарактерни епизоди на гняв).

Въпреки инвалидизиращия характер на горните симптоми, МС не се счита за фатално заболяване. Ако болестта е причината за смъртта, тя обикновено произтича от усложнение на заболяването, като инфекция на пикочните пътища или аспирационна пневмония (белодробна инфекция, причинена от вдишани хранителни частици).

Изследванията също така установяват, че комбинацията от МС с обичайни здравословни състояния като сърдечни заболявания, диабет или депресия увеличава шансовете за фатален край.

Заключение

Болестта може да се класифицира в четири различни типа или етапа:

  • Клинично изолиран синдром (КИС)
  • Пристъпно-ремитентна МС (ПРМС)
  • Вторично-прогресираща МС (ВПМС)
  • Първично-прогресираща МС (ППМС)

КИС е първичен епизод на неврологични симптоми и технически не отговаря на критериите за диагноза заболяването. Пациентите с клинично изолиран синдром може да не развият заболяването.

Пациентите с пристъпно-ремитентна МС (най-често срещания тип) изпитват пристъпи на нови или влошаващи се неврологични симптоми, които в крайна сметка се подобряват или изчезват. ВПМС и ППМС се характеризират с бавно влошаващи се симптоми и увреждане с течение на времето.

Познаването на различните видове и етапи на болестта може да помогне на вас или ваш близък да получите ранна диагноза.

След като бъде поставена диагнозата, може да се фокусирате върху създаването на план за лечение с вашия невролог, който се отнася до вашите специални нужди и неразположения. Плановете за лечение на множествена склероза обикновено включват и приемане на лекарство за забавяне заболяването.

Източници: https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/

Неврохелт плюс
Неврохелт плюс – чудо за възстановяване на мозъка

Какви са различните стадии на множествена склероза?

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *