Имам зад двете уши някаква екзема от много време, да не кажа и десетина години, когато се изкъпя и ми изсъхне кожата, започва да се лющи и е много неприятно. Мажа се с кремове, но нищо не помагат изобщо. Как да излекувам екземата?
Никола Стефанов – Сливен
За отговор на нашия читател помолихме проф. Георги ЕДРЕВ, специалист по уши, нос, гърло. Й то какво каза той:
– Екземата е заболяване на кожата с локализация във външното ухо. То започва с ушната Мида, продължава с външния слухов проход и завършва като в задънена улица с тъпанчето. В такива случаи се касае за хора с алергия, на които кожата в тази област е чувствителна към влияние на различни контактни алергии. Подчертавам контактна защото при 80% внимателна ретроспекция се установява, че оплакванията се появяват или след смяна на козметика сапун, шампоан, боя за коса), или след плуване в басейн (хлорирана вода), или след престой в запрашена среда и т.н. С други думи, трябва да са налице вътрешното предразположение на организма (алергичен терен) и външното му въздействие.
Основното оплакване е сърбежът и може да е толкова силен, че да се разрани при чесане кожата на канала. В началото ухото е сухо (суха екзема), но по-късно се явяват периоди на хронично възпаление (мокрене на кожата, мокра екзема). Често повърхността на кожата загрубява, натрупват се кори. Тъй като в ушния канал има различни бактерии, при разчесване може да се втрият стафилококи в космените торбички и да се появи цирей във входа на ухото, който е силно болезнен. Това е често срещано усложнение на ушната екзема.
Екземата на ушния канал понякога се бърка с инфекция от гъбички. Гъбичките обичат влажна и топла среда и често спохождат хора, които имат навик да слагат памук в ушите, за да не се простудят. И при двете заболявания има упорит сърбеж, но специалистът може да ги различи веднага и да ги лекува правилно.
По принцип екземата се лекува с различни мазила – течни и под формата на кремове и мехлеми. Често в тях има кортикостероидна съставка, която влияе локално, а не на целия организъм. От съществено значение е да се установи кога са се явили оплакванията и свързани ли са с определено въздействие. Често по време на лечението трябва да се пази от вода за известен период. Ако вкъщи има домашен любимец, проверява се за гъбички. При някои болни има сезонно изостряне на оплакванията заедно с други алергични прояви. Тогава се на- противоалергично лечение по обща схема.
…КОЙ Е НАЙ-ЧЕСТО СРЕЩАНИЯТ СИМПТОМ
Това е залющването по кожата. Характеризира се с наличието на много суха и без блясък кожа, която често се лющи. Може да се появи навсякъде по кожата и най-често е като симптом при суха кожа. Проблемът може да се дължи на въздействие на факторите на околната среда и да бъде част от нормалния процес на стареене на кожата. Но може да се дължи и на често измиване и използване на агресивно действащи измиващи вещества.
Подобен симптом възниква и при много кожни заболявания – себореен дерматит, пърхот, атопичен дерматит, алергични кожни реакции, контактен дерматит, екземи, гьбични, бактериални инфекции, псориазис, ихтиоза и много други. Ако това продължава дълго време, е необходимо да потърсите лекар, защото това състояние би могло да се дължи на по-сериозни и животозастрашаващи причини. Незабавно трябва да се потърси лекар, ако има признаци на инюкция, повишена температура, зачервяване, подуване, уголемяване на лимфните възли.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!