Здравейте, уважаема редакция, десетки коли изгоряха в родината ни през последните седмици, а услужливите медии побързаха да заговорят за сериен пироман. Това престъпници ли са или пироманите имат заболяване, което трябва и може да се лекува?
Чавдар Петков – София
Патологичното влечение към подпалване (пиромания) се характеризира с непреодолим стремеж към подпалване на имущество или предмети без видима причина, като отговор на силно изразено вътрешно напрежение.
Настроението, предшестващо акта, е дисфорично и е съчетано с импулсивност. При някои хора са налице чести занимания с предмети, свързани с огън, еуфория и вътрешно задоволство при наблюдаване на пожари.
Пироманията трябва да се разграничава от палежи, извършени от психично болни по болестни подбуди.
Официално регистриран пироман у нас няма. Причината е липса на регистър на страдащите от психиатрични разстройства. До 1999 г. документирането на подобни случаи е било задължение на психодиспансерите, които са изписвали и лекарствата за отделните заболявания. След това всеки болен е получил правото да реши иска или не да бъде регистриран.
Пироманията обаче е психично разстройство, което се лекува с психотерапия, а не с медикаменти Затова всеки възникнал случай остава за сметка на болницата. И тъй като няма информация между отделните лечебни заведения, пироманът може да обиколи всички психиатрии у нас, за да получи
без пари реално нужната му помощ. Медицинската практика е доказала, че пироманията обикновено се проявява в по-късна възраст. Много рядко има прояви при деца, които обичат да си играят с кибрит или други запалителни средства. Макар и неумишлени, предизвиканите от тях пожари са и явен белег за проблем. Изключително рядко пироманът може да посегне на себе си в желанието си да види горящ огън. По-вероятно е обаче напълно да унищожи собствено имущество, тъй като не може да контролира импулса си за палене.
ВНИМАНИЕ!
Психотерапията заема основно място в лечението на личностовите разстройства. Правилното възпитание на детето от ранна детска възраст е от съществено значение. Медикаментозното лечение съпътства почти винаги психотерапевтичното. Прилагат се транквиланти, тимостабилизатори и ниски дози на невролептици. След съдебнопсихиатрична оценка, макар и не често, могат да бъдат настанени на задължително лечение, където се прилага психотерапия и трудотерапия. От съдебнопсихиатричната оценка се вижда, че тези хора са често обект на експертизи. Като правонарушители и извършители на различни по тежест престъпления, независимо от мотивацията на деянието, се признават за вменяеми.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!