Отговор на този и други въпроси дава един от най-добрите ни специалисти – д-р Веселина Славкова, акушер-гинеколог болница „Вита“. Освен призната специалност по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина, както и специализация по акушерство и гинекология, д-р Славкова е защитила две следдипломни квалификации: ултразвукова диагностика, акушерството и гинекологията и 3D ултразвук в акушерството и гинекологията. Тя е член на „Асоциацията по ултразвук в акушерството и гинекологията“. Д-р Веселина Славкова е овладяла всички най-актуални методи на диагностика и лечение в областта на акушерството и гинеш Екологията, включително пълния обхват ултразвукова диагностика на плода, 3D/4D ехография, ехографска диагностика в гинекологията и онкопрофилактиката. Квалификацията ти опита си дължи на интензивна многогодишна практика и обучение у нас и в чужбина.
ТОЗИ ТЕСТ ПОКАЗВА КАКВА Е ВЕРОЯТНОСТТА ЕДНА БРЕМЕННА ЖЕНА ДА РОДИ ДЕТЕ С ВРОДЕНИ ДЕФЕКТИ
Д-р Славкова споделя, че преди няколко години малко лекари са препоръчвали пренаталната диагностика на своите пациентки, и то само на тези, които раждат в по-късна възраст. Но постепенно скринингите за евентуални бродени дефекти, придобиват популярност след бъдещите майки и повечето от тях вече сами проявяват желание да се подложат на тест, наречен биохимичен скрининг. „Той представлява троен или четворен тест (в зависимост от броя на хормоните, които се изследват). Този тест показва каква е вероятността една бременна жена да роди дете с; вродени дефекти от хромозомни заболявания или дефекти в невралната тръба“ – уточнява д-р Славкова.
Тя обяснява, че първото и основно нещо, което трябва да се знае за него, е, че той не дава точни резултати, а само вероятни прогнози. Това значи, че високите положителни резултати не са точен критерий за бъдещото здраве на нероденото бебе. От друга страна, отрицателните резултати не дават гаранция за раждането на здраво дете. Поради тази причина много бъдещи майки се съмняват и смятат, че няма смисъл да подлагат емоционалното си състояние на още повече страхове, които в крайна сметка може да се окажат напразни.
СИНДРОМ НА ДАУН, СИНДРОМ НА ЕДУАРДС И СИНДРОМ НА „СВРЪХЖЕНИ“ СА ЧАСТ ОТ НАЙ- ЧЕСТИТЕ ХРОМОЗОМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
„Хромозомното заболяване се дължи на промени в броя или структурата на хромозомите. В резултат на това се нарушава нормалното взаимодействие между гените – обяснява д-р Славкова. – Бебето се ражда с вродени дефекти, които се изразяват в умствено и физическо изоставане. Заболяванията са съпроводени с нарушения в структурата на скелета и вътрешните органи. За съжаление някои случаи имат фатален край до 3-та годинка на детето.“ – казва още специалистката. И посочва кои са а най-честите хромозомни заболявания:
- синдром на Даун,
- синдром на Патау;
- синдром на Едуардс;
- синдром на Клайнфелтер;
- синдром на Търнър;
- синдром на „свръхжени“.
ЕДНА ОТ 250-270 ЖЕНИ НА 35-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ РИСКУВА ДА РОДИ ДЕТЕ СЪС СИНДРОМА НА ДАУН
Д-р Веселина Славкова ни дава още информация в цифри и факти:
- 10 на сто от жените с патологични резултати от биохимичния скрининг раждат деца с Вродени дефекти;
- 75-85 на сто от дефектите в невралната тръба (спина бифида, аненцефалия) също могат да се открият чрез този тест;
- 60 на сто от случаите на деца със синдром на Даун при майки под 35-годишна възраст могат да бъдат открити чрез биохимичния скриниг през втория триместър от бременността. При по-възрастните бъдещи майки процентът е още по-висок – 75 на сто;
- една на 250-270 жени на 35-годишна възраст рискува да роди дете със синдрома на Даун.
Процедурата не е болезнена и не създава ни-какви неудобства, а още по-малко – вредна. От бременната жена се взе-мат 3,5 мл венозна кръв за изследване, а след 5 дни резултатите от анализа на кръвта са готови. Резултатите от т.нар. амниоцентеза излизат след 10 до 14 дни. Ако желаете сами да разчетете резултатите, ето какво означават те:
- при първо изследване с биохимичен скрининг резултат 1:1000 носи висок риск, над който се обсъжда амниоцентеза;
- между 1:100 и 1:1000 е среден риск, при който се прави детайлно ултразвуково изследване и се препоръчва повторен тест между 14-та и 19-та гестационна седмица от бременността;
- резултат 1:250 при втори биохимичен скрининг е причина за провеждане на амниоцентеза.
На въпроса кои жени задължително трябва да се подложат на биохимичен скрининг в ранна бременност, д-р Славкова отговаря следното: „Твърдението, че само жените над 35 години са застрашени да родят дете с вродени дефекти, е вече остаряло. Оказва се, че по тази причина много млади майки не се подлагат на този тест и затова сред тях все по-често се раждат бебета с хромозомни заболявания. Затова в днешно време вече повечето акушер-гинеколози препоръчват изследването на всичките си пациенти, не-зависимо от възрастта. Това изследване веднага отсява рисковите групи и намалява възможността от фатален край“.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!