Хапчетата против забременяване са най-употребяваното предпазно средство от съвременните жени. Но техните вторично ефекти не са за подценяване. Кои са рисковете и мерките за сигурност, които трябва да познаваме?
През 60-те години те са символ на сексуалната свобода. Днес – най-баналното средство за предпазване от нежелана бременност. Специалистите обаче не престават да алармират за техните контра индикации, свързани със сърдечно съдовата система. А световната здравна организация публикува доклади за канцерогенния ефект. Първите хапчета „анти-бебе” са два-три пъти по-силно дозирани от съвременните. През 1988г. д-р Хелан Грант, една от създателите на предпазния продукт, го нарича „горчивото хапче“, имайки предвид рисковете от сърдечно-съдови и чернодробни заболявания, които то крие.
Въпреки това по въпроса не се говори публично Противозачатъчните таблетки имат социално значение и са тясно свързани с женската еманципация. Ясно е, че този начин на контрацепция няма да изчезне, защото е най-практичен и сигурен, но това не бива да попречи на дискусията за неговите добри и лоши страни, в която лекарите трябва да заемат разбираема и категорична позиция.
Риск за сърцето и кръвоносните съдове
Противозачатъчните хапчета влияят зле на състоянието на кръвоносната система. Това е доказано, но често е омаловажавано. Някои данни говорят за удвояване на рисковете от инфаркт и инсулт, както и от усложнения като флебит. При доказани сърдечно-съдови заболявания приемът на орален контрацептив е категорично противопоказан. Контраиндикация са високото кръвно налягане, прекарани чернодробни болести, диабетът, високото съдържание на холестерол в кръвта. При наднормено тегло и сериозна консумация на тютюн лекарите също се въздържат от предписване на противозачатъчни.
На всеки две години жените, приемащи орален контрацептив, които нямат оплаквания, трябва да си правят изследвания за стойностите на холестерола, триглицеридите и глюкозата. В случай на проблем, макар и незначителен на пръв поглед, тези изследвания се провеждат по-често.
Какво да се прави?
- Жените трябва да бъдат информирани за рисковете от приема на орални котрацептиви. Това се отнася и за техните партньори, които най-често въобще не подозират, че те могат да нарушат женското здраве.
- Приемът на противозачатъчни трябва да е ограничен във времето. Освен това е важно да се подбират тези от тях, които са най-ниско дозирани с естрогени.
- Полезно е комбинирането на противозачатъчни с хомеопатични средства, прочистващи черния дроб, както и с комплекс от витамини Е, С, В6, В9, В12, магнезий, цинк, хром и селен.
Риск от ракови заболявания
Употребата на противозачатъчни се свързва главно с риск от рак на млечната жлеза. За последните 30 години случаите на това заболяване са се увеличили със 130%, а засегнатите са на все по-млада възраст. Разбира се, хапчето „антибебе“ далеч не е единственият рисков фактор, но и пренебрегването на неговото влияние не върви в посока на качествената превенция. Всъщност оралните контрацептиви въздействат като инициатор или акселератор на канцерогенния процес по отношение на млечните жлези.
Прегледът на гърдите се извършва всяка година от специалист и поне веднъж месечно от самата жена чрез старателното им опипване.
След 35-годишна възраст ежегодните ехографии са най-подходящата превантивна мярка, но те не могат да заменят мамографията, която трябва да се прави поне веднъж на две години. Гинекологичната намазка е от абсолютна необходимост за ранното диагностициране на рака на маточната шийка. Тя се практикува веднъж годишно от гинеколога. На жените, които приемат орален контрацептив повече от седем години, се препоръчва ежегодна ехография на черния дроб, чрез която се следи за появата на доброкачествени тумори по този орган.
Алтернативите
Съществуват различни други средства против забременяване, които не са хормонални. Сред тях са презервативът, спиралата, диафрагмата, пръстенът и други.
Обратно на разпространеното мнение, спиралата – може да се използва не само от вече раждали жени, а и от младите момичета – в този случай те са по-малки и се предписват от гинеколог след ехография на матката, – бактериологично изследване за пикочни инфекции и гинекологична намазка. Спиралата се поставя с местна упойка и трябва да бъде сменена най-много след две години. Препоръчва се гинекологичното наблюдение при поставена спирала да е засилено – 3 прегледа годишно – и допълнително да се приема желязо по време на месечния цикъл, за да се намали силата на кръвотечението.
Да припомним и за един друг метод, който е 100% натурален – всекидневното измерване на температурата съчетано с изследване на маточен секрет. Този метод позволява точното определяне на оплодителния период и, ако е приложен старателно и под контрола на специалист, дава много добри резултати.
Пръстенът от мека пластмаса е напоен с хормони. Той се поставя във вагината като тампон и в продължение на 3 седмици изпуска естроген и прогестерон. След като премине месечният цикъл, се отстранява. Предназначен е за жени под 40 години, които не пушат или пушат малко. Понякога обаче пръстенът смущава сексуалния акт, а освен това е ефикасен едва след първите седем дни от поставянето.
Лепенките се поставят на корема, ръката или бедрото, но никога върху гърдите или близо до тях. От тях през кожата се просмукват двата хормона прогестерон и естроген, за да преминат след това в кръвта. Лепенките имат едноседмично действие. Те са толкова ефикасни, колкото и хапчетата против забременяване, но имат и същите противопоказания при сърдечно-съдови или чернодробни заболявания.
Оперативното лигиране на маточните тръби се прилага все по-рядко, защото вече е възможно окончателната контрацепция да се постигне по неоперативен път. Това става чрез поставяне на мек имплант, изработен от никел и полиетиленови влакна, който провокира тъканна реакция в тръбите и те се запушват в срок от три месеца и завинаги. Затова е необходимо жената да е абсолютно сигурна в желанието си никога повече да не забременява.
Презервативът – вечно млад!
Освен че предпазва от бременност, той представлява бариера за болестите, предавани по полов път. Неочаквано влюбване, лятна авантюра, добре полято с алкохол вечерно забавление и… изкушението ни завладява! Нищо по-практично от презерватив, предвидливо поставен в дамската чанта – не тежи, не заема много място, освобождава от притесненията и отваря врата за удоволствието. Всичко това се отнася и за женските презервативи, Ако сте алергични към латекса, не забравяйте, че има и полиуретанови.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: 7те най-чести нежелани ефекта от контрацептивите | Лекува нет