В интервю за БНР, професорът разкри какви са прогнозите за грипния сезон
„До края на месеца се очаква респираторните инфекции да се увеличат. В момента циркулират метапневмовируси, на аденовируси, на риновируси, а до края на месец ноември се очакват и първи случаи на синцитиален вирус, който е опасен за новородени и много възрастни хора. Той причинява тежки усложнения и пневмонии”, казва професорът.
Той също така отблязва, че поради топлото време през октомври случаите на Covid-19 са се понижили.
Професорът прогнозира, че до края на месец ноември трябва да очакваме първите случаи на сезонен грип, тъй като в Европа вирусът вече циркулира. Тазгодишният грип се смята, че ще бъде вирусът H3N2. Този подвариант е регистриран първо в скандинавкисте страни и Западна Европа. Добрата новина е, че този подвариант е предвиден в противогрипните ваксини.
Напомняме, че противогрипни ваксини са налични при личните лекари и в аптеките в страната. Противогрипни ваксини за хора над 65 годишна възраст се поставят безплатно при личните лекари.
Очакванията на бившия директор на Националния център по заразни и паразитни болести са за по-бавно развитие на грипната епидемия и нарастване на случаите на Covid-19.
Прогнози за разпространението на Covid-19 у нас
Професорът казва, че вирусът е претърпял много мутации и смъртността от него е намаляла. Многото мутации обаче означават също, че ваксините започват да действат много по-слабо.
„Когато един микроорганизъм е генетично разнороден и не толкова опасен, ваксините могат да предпазват само от тежко боледуване” пояснява Кантарджиев.
В България вече е установен случаи на вариант BQ 1.1, който е подподвариант на Омикрон. За Европа се смята, че той ще измести другите в рамките на този месец, но в България това ще стане по-бавно, подчертава професорът.
Той не протича по-тежко и не е по-смъртоносен, но се разпространява по-лесно от предходните. Важно е да се знае, че който е ваксиниран с бустер срещу Омикрон, е по-защитен и вероятността за тежко боледуване е много малка.
„Ваксинацията срещу грип и коронавирус може да стане в един ден”, казва Кантарджиев.
Препоръки на професора за предстоящите вълни от грип и Covid-19
Той препоръчва прием на много антиоксиданти при първите симптоми на вирусна инфекция, без значение дали е грип или коронавирус. Също така е много важно в диетата да присъстват големи количества плодове и зеленчуци, тъй като те хидратират, осигуряват важни витамини и антиоксиданти и не товарят организма.Друга препоръка на професора е да се пие лимон със сода бикарбонат, тъй като това средство убива вируса в носоглътката и не му дава да се разпространи.
За предстоящата вълна от синцитиален вирус в България има програма за задължително ваксиниране на недоносените новородени, което ги предпазва 1 година.
Проф. Кантарджиев препоръчва сега да се започне прием на витамин D в продължение на 10 дни като превантивна мерка и за повишаване на имунитета. Според него обаче не трябва да се пренебрегва набавянето и на естествени витамини от плодовете и зеленчуците.
Той също така припомня, че антибиотиците трябва да се пият, само когато има бактериални усложнения, причинени от вирусната инфекция. Това се случва при 10-15% от боледуващите.
„За сезонния грип има достатъчно антивирусни лекарства по лекарско предписание. Ако започнат да се взимат веднага, в първите 2-3 часа след появата на симптомите, до 3 дни ще се напълно здрави”, категоричен е професорът.
Той прогнозира, че пикът на вълната от грипен вирус ще бъде в края на януари или началото на февруари догодина. Според него, вероятността за едновременно заразяване в коронавирус и грип е изключително малка.
Източник: https://bnr.bg/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!