Успехът от лечението на рани от залежаване в самото начало се постига чрез профилактични мероприятия, насочени към предотвратяване на продължително притискане на отделни части от тялото, а също и недопускане образуването на инфекциозни огнища.
Преди всичко болният трябва да бъде положен на абсолютно равна, твърда повърхност, покрита с хубаво изпънати чаршафи. През деня, както и през нощта болният трябва многократно да бъде преобръщан, можете да се сдобиете със специални матраци за тази цел.
Категорично се забранява да се подлагат под болния човек мушами, найлони, гумени надуваеми дюшеци, защото всичко това предизвиква притискане на тъкани и нарушава микроциркулацията. Не бива да се допуска продължителен контакт на кожата с мокро бельо – при неволно уриниране например.
Пак с профилактична цел е необходимо ежедневно обработване на проблемните места с камфоров спирт: на кръста, пъпа, лопатките, областта на гръбначния стълб, лактите, петите, тила – желателно е от тази област да се обръснат космите. На такова притискане могат да се подложат ходилата и коленните стави.
При откриване на зачервени зони по кожата в областта на проблемните точки е необходима обработка с т.нар. йодофоров разтвор – един процент разтвор на йодопирон и бетадин. Този разтвор добре прониква през неувредената кожа В подкожната съединителна тъкан и не допуска нарастването на повече патогенни микроорганизми.
Ако нещата се задълбочат, може да се стигне до операция.
Важно е лечението да започне навреме, за да не се допусне гнойно увреждане на мускулите и костните структури. Преди всичко това може да се случи в областта на кръста и по принцип се съпровожда с нарастваща интоксикация, повишена температура и обща слабост. В тези случаи е необходима хирургична обработка на гнойното огнище с внимателно отстраняване и премахване на всички нежизнеспособни тъкани. Следва лечение на раните. При такива пациенти се прилага и антибактериапна терапия с препарати с широк спектър на действие, предписани от лекаря. Продължителността на системната антибактериална терапия зависи от тежестта на гнойния процес. Обикновено са достатъчни 7 до 10 дни лечебен курс.
Ето защо трябва да се отделя голямо внимание на профилактиката на това много опасно усложнение – особено при хората с висок риск от развитие на рани от залежаване.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!