Установиха ми диагнозата неволно изпускане на урина. Много съм притеснена и не знай какво да правя. Лекарят не ми предписа лекарства, а ми каза, че с гимнастика мога да преодолея проблема. Възможно ли е?
Л. Динева – Враца
Лечението на вашето заболяване може да се проведе по три начина:
- с приемането на лекарствени средства;
- с използването на специална апаратура;
- по оперативен начин.
Разбира се, всеки от вариантите изглежда много труден за пациентка, която бяга в тоалетната на всеки 15-20 минути. Но поведенческата терапия наистина може постепенно да увеличава този интервал. Разбира се, че може да се мине и без прилагането на всичките тези методи. Един от нетрадиционните видове лечение, както казахме, е поведенческата терапия или както я наричат специалистите – възпитание на пикочния мехур. Болният трябва да си представи как протича процесът със събирането и изпускането на урината. По какъв анатомичен начин е устроен малкият таз и къде са разположени различните органи. Освен това пациентът трябва знае, че нормалното отиване в тоалетната е на 2 – 2, 5 часа – когато води нормален начин на живот и няма други странични заболявания (хипертония, болни бъбреци и т. н.). Нарушена ли е тази норма, незабавно трябва да се започне с лечението. Това става по следния начин:
След като дневникът за неволното изпускане на урина е попълнен и е установен точно интервалът между две уринирания, пациентът трябва да се старае да удължава този интервал с по една или две минути. Ако за една седмица постигне забавяне на позивите за уриниране с около две минути, значи има шанс да се излекува напълно и сам.
ВНИМАНИЕ!
Продължавайки по същия начин (забавяне на уринирането чрез усилия), след месец ще дойдат и първите резултати – значи пикочният мехур е започнал да се възпитава. Това е твърде сложен индивидуален процес, но когато у пациента има мотивация, непременно се постига добрият резултат. За тази цел има дори различни домашни прибори, с които може да се измерва ‘ активността на мускулите на тазовото дъно. При възникване на позива жената гледа скалата на прибора и отчита своите възможности за задържане на урината.
Поведенческата терапия в чист вид е без съпътстващо фармакологично лечение. Излекуването обикновено е при около 50 процента от случаите. Ако пациентът или пациентката са готови да започнат самостоятелно възпитаването на пикочния мехур, това е идеалният вариант за успешно лечение. Но трябва да го направят, след като се консултират с лекар.
С ЕЗИКА НА ЦИФРИТЕ
КОЛКО ХОРА В БЪЛГАРИЯ ИМАТ ПРОБЛЕМИ С НОЩНОТО НАПИКАВАНЕ
- 118 000 са тези, които страдат от нощно напикаване.
- 92 000 от тях са деца до 8-годишна възраст.
- 16 000 са възрастните от 65 години нагоре.
- 10 000 са млади хора, които са пострадали от инфекциозни заболявания, травми и редица други причини.
- 57 000 са подложени на лечение и повече от половината имат значително подобрение след приложената терапия.
- 80 на сто от децата преодоляват проблема, след като навършат 10 години.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: 10 храни, които трябва да избягвате, ако имате свръхактивен пикочен мехур | Лекува нет