От болния зависи спестяването на „втория рунд“ на болестта. Основната задача след изписването от болницата е пациентът да привикне сърдечния си мускул към физическо натоварване.
Такова развитие на болестта се“ случва най-често на хората в преклонна възраст. Едва измъкнали се от лапите на инфаркта, над тези хора надвисва опасност от нов сърдечен удар. Такова развитие на нещата не трябва да се допуска, затова ви предлагаме препоръките на специалистите как да се предпазите от повторния инфаркт.
Запушването на коронарните артерии с атеросклеротични плаки или тромби нарушава кръвоснабдяването на сърцето. И част от неговите клетки умират заради недостига на кислород. Ето така изглежда инфарктът, за който сме писали много пъти. И ако такава ситуация се повтори, да речем, два месеца след това, през т.нар. постинфарктен период, тогава болестта протича много по-тежко и провокира сърдечна недостатъчност, както и аритмия.
Но най-лошото е, че повторният инфаркт вече е истинска опасност за живота. След изписването от болницата прекаралият инфаркт пак се наблюдава от личния и от лекуващия лекар. Въобще рехабилитацията се извършва под контрол на специалисти. Обаче до голяма степен от самия болен зависи възможността да се прецени дали ще се развият усложнения и повторен инфаркт. Защото на електрокардиограмата не се вижда новата некроза (умирането на клетките), ако тя се случи на същото място. Затова се извършва динамично наблюдение в продължение на една седмица на здравите части на сърцето, за да се сравнят с предишното му увреждане.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!