С наближаването на старостта, диагнози като болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер и деменция ужасяват много хора
Симптомите на когнитивно увреждане, казват експертите, включват ограничение или невъзможност за възприемане, фокусиране, запомняне, планиране на действия, както и вземане дори на най-простите решения, мислене и общуване.
В допълнение, наличието на хронични заболявания при възрастните хора, като артериална хипертония, затлъстяване и захарен диабет, провокират развитието на когнитивни нарушения. И ако ограниченията се увеличат, те естествено засягат както общото здраве, така и ежедневните домакински дейности, намалявайки качеството на живот на възрастните хора, отбелязват специалистите.
„От ежедневната практика знаем, че дори леката физическа активност инхибира естественото стареене, тъй като работата на сърдечно-съдовата и дихателната система се регулира, а паметта и вниманието се тренират“, обяснява Олга Котелникова, медицинска сестра, специалист по грижи за възрастни хора. Във връзка с това не бива да забравяме, че онези функции на тялото, които не използваме, започват да се влошават.
Помощ за дома
Не е тайна, че общата физическа активност е превенция на когнитивните увреждания при възрастните хора.
„Някои от тях са доста активни. Занимават се например със скандинавско ходене, карат колело или ски, имат къщи на село, обработват земя и гледат животни. Но за други дори обхождането на дома вече е активно натоварване. В случай, че възрастния човек няма възможност да спортува, дейността трябва да е осъществима, доколкото позволяват възможностите и условията. Добра помощ в превенцията е вършенето на най-простите домакински задължения”, казва Дария Догадова, медицинска сестра и специалист в грижите за възрастни хора .
С възрастта, разбира се, става по-трудно да се правят много неща, но колкото по-дълго човек е активен, толкова по-добре.
„Колкото и да ги обичате и колкото и да не ви е проблем да се грижите за възрастните си роднини, помнете: важно е да не се опитвате да правите онова, което те все още могат да направят сами“, съветва Дария Догадова.
Седмични задължения
Възрастният човек трябва да се ориентира добре къде живее. За да е възможно това, е необходимо да се поддържа ред в дома, всяко нещо трябва да има свое място, подчертава Олга Котелникова. Освен това, отбелязва тя, е важно възрастните хора да имат дневен режим, както и достатъчно количество нощен сън. И да вършат домакинска работа през деня.
Ежедневните домашни дейности помагат за поддържане на здравето
Те включват:
▫ да подреждат масата преди хранене;
▫ да помагат при приготвянето на ястия;
▫ да раздигат масата след като са се нахранили;
▫ да пометат пода;
▫ да избършат праха;
▫ пране и гладене, както и по-нататъшно сортиране на дрехи и спално бельо.
Различните видове домакинска работа имат различни ефекти
Интензивността на задълженията по почистването е свързана със специфични когнитивни области.
Тежката домакинска работа, например, ще доведе до повишаване на оценките за внимание. Към тежката домакинска работа спадат например дейности като миене на прозорци и врати, почистване и поддържане на двора и др.
Леката домакинска работа, от друга страна, най-вече е от полза за подобряване на паметта.
По-честата и интензивна домакинска работа е свързана с подобрени резултати за баланс и координация.
Например оправянето на леглото на възрастните хора може да изглежда като лесна задача за вас, но ако те свършат това сами, възможно е да ги настрои за по-продуктивен ден.
Според експертите в грижите за възрастни хора, изпълняването на някои на пръв поглед елементарни домакински задължения може да имат определени положителни страни. Затова, ако човек на възраст поддържа ред в кухнята, това му позволява да се чувства в безопасност и да има добър апетит. Миенето на чинии на ръка може да помогне за намаляване на тревожността и дори за облекчаване на стреса. Ако има съдомиялна, тя пак ще бъде полезна. Изпразването, пускането, зареждането и сортирането на съдовете изискват концентрация и внимание.
При чистене с прахосмукачка много мускули в тялото участват в движението. Почистването за двадесет минути е добра кардио тренировка, казват експертите.
А поддържане ред и чистотата във вашата къща/апартамент или двор е полезно за подобряване функционирането на сърдечно-съдовата система. Движейки се, ние се борим с наднорменото тегло, това е ефективна тренировка за цялото тяло.
Освен това има положителен ефект върху състоянието на човека и разнообразната работа, извършвана от пръстите (плетене, бродиране и т.н.). Чрез прости действия се подобрява умствената дейност и паметта.
Как да мотивирате по-възрастния човек да бъде по-активен?
Сигурно познавате по-възрастни хора, които биха могли да се възползват малко от повишаване на активността. А може би се чудите като цяло как да направите така, че те сами да вършат някаква домакинска работа. Най-важното в случая е да забравите за заповедния или снизходителен тон. Давайте предложения, а не заповеди.
Може да използвате контролни списъци за онова, което трябва да се свърши, които ще съставите заедно.
И не на последно място – подарете на своите близки красиви престилки, ръкавици и подходящи уреди, които те без затруднение биха могли да ползват.
Научете вашите баби и дядовци да не пренебрегват ежедневните дейности – това ще им помогне за поддържане на умствената яснота и когнитивното здраве за по-дълго време.
Възлагайте и онези задачи, с които те могат да се справят. По този начин близките ви ще се чувстват нужни, а вие облекчени и спокойни за тяхното емоционално и физическо здраве.
Източник: eaomedia.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!