Основна цел на лечението са облекчаване на болката и овладяване на ставното възпаление, предотвратяване на хрущялното и костното увреждане, съхраняване на ставната функция и качеството на живот на болните. Необходима е комплексна терапевтична програма, която включва обучение на болния и определяне на адекватен болничен режим, физикално лечение и рехабилитация, медикаментозно лечение, хирургично (ортопедично) лечение. Ранното диагностициране на тази болест дава възможност за провеждане на ранно лечение. Ако своевременно не се овладее острото възпаление в ставите, бързо се стига до необратими промени в тях. Ранното и адекватно лечение води до частично или пълно затишие на болестната активност. По този начин се забавят, отсрочват или предотвратяват необратимите костни и хрущялни увреждания. Особено важно е навреме да се включат т. нар. болестопроменящи (болестоконтролиращи) антиревматични средства.
ВНИМАНИЕ!
Първите 6-12 месеца от началото на заболяването са най-критични- ят стадий, през който хрущялът и костта са най-уязвими на болестотворните фактори. Болният трябва да бъде убеден в необходимостта от ранно и продължително лечение с тези лекарствени средства. Те се понасят по-добре и са по-ефективни в ранния стадий на болестта.
Реактивният артрит е хронична (дълго продължаваща) форма на артрит, която се характеризира със следните три особености:
- Възпаление на ставите (типично се развива една до три седмици след прекарване на пикочно-полова или чревна инфекция).
- Възпаление на очите (най-често засегната е лигавицата покриваща „бялото“ на окото – конюнктивата, и тогава възпалението се нарича конюнктивит.
Възпаление на пикочната, половата или храносмилателната система. Тази форма на ставно възпаление се нарича реактивен артрит, тъй като се смята, че се дължи на реакция на собствената имунна система (автоимунна атака) срещу инфекциозни агенти (бактерии и хламидии най-често).
Имунната система е генетично предразположена към хи- перактивен (ненормално силен) имунен отговор при контакт с някои бактерии, причиняващи инфекции на пикочно-половата система и червата. Ненормалната защитна реакция на имунната система води до спонтанно възпаление (без директно присъствие на инфекциозни агенти) на ставите и очите.
- Възпалителната реакция в ставните и очните тъкани може да е налице при паралелни симптоми на инфекция на пикочно- половата и храносмилателната системи, или да се изяви без налична в момента такава инфекция (пациентът може да има спомени за възпалително заболяване на пикочно-половите органи и червата или такова да е протекло незабелязано от него). Най-често ставното възпаление се развива след „върха“ на пикочно-полова или чревна инфекция – средно 1 до 3 седмици след това.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!