Съпругата на известния американски актьор Уил Смит, Джейда Пинкет Смит, от няколко години страда от автоимунно заболяване, алопеция
За първи път тя говори за заболяването, което има – алопеция ареата, на 21 май 2018 г. в ефира на американското шоу Red Table Talk. В същото време Джейда отбеляза, че е била принудена да носи тюрбани, които са ѝ помагали да скрие проблема от обществото.
„Един ден си вземах душ и изведнъж забелязах, че цели кичури коса останаха в ръцете ми“, каза тя. Защо съпругата на Уил Смит е развила такъв проблем, лекарите не можаха да установят. Те обаче смятат, че причината се крие в стреса, на който са подложени не само обикновените хора, но и звездите в Холивуд.
Няколко години по-късно актрисата разкри в Инстаграм, че има косопадът ѝ се е задълбочил. „Сега мога само да се смея на това. Дълго време се борих с оплешивяването, а сега погледнете това петно. То взе, че просто така се появи! Изглежда, че този път ще ми е трудно да го скрия, затова реших да го споделя с вас, за да не ми задават никакви въпроси. Между другото, реших да украся това място с кристали, ще си направя малка корона тук“, казва актрисата във видеото, което публикува.
Видове алопеция
Алопецията е някоко вида, според оплешивяването, което предизвиква:
Андрогенно – то се характеризира с изтъняване и загуба на коса, последвано от образуване на огнища. В този случай най-често се споменава генетична предразположеност. Фоликулите се влияят от мъжките полови хормони, които намаляват размера си с времето, след което косата опада. Мъжете в тази ситуация губят коса от челото назад и в областта на темето, жените – на челото и темето.
Дифузно – косата пада равномерно. И няма възрастова зависимост, децата също могат да страдат от този вариант.
Фокално – оплешивяването се появява точково. Освен това човек може да загуби косата неочаквано, на фона на привидно добро общо здраве. Също така тук се забелязва и опадане на косми в областта на веждите и миглите.
Каква може да е причината за проблема?
Развитието на плешивостта може да бъде повлияно от:
▪ неизправност в работата на щитовидната жлеза;
▪ проблеми с хормоните;
▪ наличие на диабет.
Струва си също така да разгледате по-отблизо членовете на вашето семейство и да проверите за наследствени фактори, както за самата алопеция, така и за изброените по-горе заболявания, отбелязват дерматолозите.
Рискови групи
Разбира се, че повечето хора са загрижени за това кой е изложен на риск от развитие на подобен проблем. В крайна сметка, предупреденият е въоръжен и може да вземе навременни мерки, за да спаси косата си. Най-често наследственият фактор е причина за оплешивяването.
Наследява се не самата алопеция, а предразположението към нея, но унаследяването може да не е пряко, тоест не се появява във всяко поколение. Болестите на щитовидната жлеза, хормоналният дисбаланс, диабетът най-често влияят на състоянието на косата. И ако семейството има предразположение към такива заболявания, тогава могат да се наблюдават проблеми още от юношеска възраст.
Как се лекува алопеция?
По-често при това заболяване се наблюдава ремисия, отколкото пълно възстановяване.
Ако забелязвате проблеми с косата, не бива да ги игнорирате. В края на краищата ситуацията ще се развива и очевидно не към по-добро. Затова е необходимо да се обърнем към специалист.
Проблемите с косопада се решават от дерматовенеролог-трихолог. При първоначалното посещение се извършва преглед с помощта на специално устройство – дерматоскоп, който позволява да се определи естеството на промените и да се разработи режим на лечение.
Допълнително могат да бъдат назначени кръвни и други общи клинични изследвания. Дерматологът ще вземе и пълна медицинска анамнеза на пациента, за да определи какво точно би могло да провокира проблема.
След това идва въпросът за терапията, която често е сложна. Започва се със средство, което подобрява растежа на косата и се използва само външно. Но трябва да е ясно, че единствено лекар може да назначи дали това ще е шампоан, ампули, серум или и трите. Не може просто така да отидете в аптеката и да закупите нещо, за което някой ви е казал, че спира косопада.
Ефектът от използването на специално назначеното лечение настъпва не по-рано от шест месеца редовна употреба, така че няма нужда да се надявате на бърз ефект. Освен това са включени и други терапии. Вътрешно се използват мултивитаминни комплекси, протеогликани. От физиотерапевтичните процедури, които се могат да се правят у дома, се препоръчва масаж на скалпа с ръчен импулсен масажор. В клиниките се използват комплексни препарати от витамини и микроелементи под формата на микроинжекции (мезотерапия на скалпа).
И, разбира се, мнозина са загрижени за проблемите на превенцията, които ще помогнат да се избегне проблема.
Превенцията на косопада е преди всичко поддържане на здравословен начин на живот и навременен медицински преглед за идентифициране на съпътстващите заболявания. Такива елементарни мерки ще ви позволят да запазите красотата и здравето на косата си по-дълго време.
Източник: www.denverpost.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!