Омикрон, Делта или грип: Как да се предпазим и лекуваме през пиковия сезон

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

В момента, освен познатите варианти на новия коронавирус – Делта и Омикрон, има и не малко случаи на грип, който протича притеснително тежко

Омикрон
Как да се предпазим и какво лечение може да се приложи в случай на грип или някой от по-новите щамове коронавирус – Делта и Омикрон?

В края на миналата и началото на тази година респираторните и вирусни заболявания се проявиха в цялото си разнообразие: не само Омикрон се присъедини към Делта, но и сезонният грип също напомни за себе си. Още през третата седмица на 2022 г. заболеваемостта от тежък остър респираторен синдром (ТОРС) и грип в цялата страна достигна най-високи стойности от началото на пандемията преди около две години. Очевидно е, че честотата на сезонните инфекции ще продължи да расте.

Омикрон, Делта или грип: Как да се предпазим и лекуваме през пиковия сезон
Ася Сафина

Ася Сафина, педиатър, доктор на медицинските науки, професор в катедрата по педиатрия и неонатология в Казанската държавна медицинска академия, дава съвети как да се предпазим по време на пиковия вирусен сезон.

Въз основа на симптомите може ли да се определи дали е грип, Делта или Омикрон?

– Със 100-процентова сигурност – не, защото симптомите на тези инфекции могат да бъдат сходни. Например, при варианта Делта повечето хора съобщават за остро начало с повишаване на температурата и болки в ставите и очите. Освен това може да има и загуба на обоняние, а при грип не наблюдаваме този симптом. Новият Омикрон може да е по-мек, подобен на ТОРС. Това все още е нова (недобре проучена) коронавирусна инфекция и трябва да се спазват всички мерки за безопасност и правила за лечение.

Изводът е, че е необходимо незабавно, при първите признаци на ТОРС, да се обадите на лекар, да се изследвате и да не се самолекувате. При тези инфекции – грип и коронавирус – самолечението е много опасно. И все пак, ако симптоматиката се усети още в самото начало, има начин как да ѝ се противодейства и без да се посещава лекар. Но тук говорим за начало на началото, а не когато вече е налице тежка кашлица и задух.

Какво влияе върху тежестта на заболяването?

– Един от важните фактори е състоянието на имунната система, включително нейната готовност за антивирусен отговор. Тази готовност зависи от нивото на интерферони. Интерфероните са протеини, които тялото ни произвежда в отговор на инфекция. Те потискат възпроизвеждането на вируси. Ниското ниво на интерферони в организма води до сложен ход на заболяването, включително коронавирусна инфекция. Децата и възрастните хора нямат интерферони поради възрастта си. Затова те са особено уязвими, включително към респираторни инфекции и такива агресивни варианти на вируса, като Делта. Децата може да боледуват по-често и защото имат много повече контакти – посещават училища и детски градини, спортни клубове и т.н.

Как се лекува COVID-19 сега?

– Би било неправилно да се описва една обща схема. Всичко е индивидуално и зависи от тежестта на заболяването и фазата на инфекцията. При първи симптоми, обаче може да се използват препарати с активна съставка парацетамол, когато е необходимо за симптоматика, която включва главоболие, мускулни болки или треска.

Такива лекарства са Ефералган, Паратрамол и Седалгин-нео

Добра работа вършат и лекарствени препарати с активна съставка ибупрофен (МИГ-400, Нурофен Стоп Колд и Оклис) и такива с напроксен (Етриксенал, Налгезин)

Понастоящем няма ясни доказателства, че те са вредни, но повечето световноизвестни специалисти препоръчват ацетаминофен (парацетамол) за управление на симптомите.

При хрема и запушен нос има достатъчно богат избор, докато при кашлица и задух не всеки сироп върши работа. В този случай може да се взима Мукосолван, АЦЦ, Геломитрол и Флудитек.

Най-често изписваният антибиотик, според мнения на преболедували в социалните мрежи, е Азакс.

При Омикрон, както и при по-лека форма на Делта се изписват имуноподсилващи – Изопреназин (три дена по две, два дена по едно хапче), Витамин С, Цинк, Калций, Витамин Д2-3000 UI. Антикоагуланти и антитромбоцитни лекарства се взимат задължително (Антистенокардин, Аспирин Протект, Натаспин Н, Тромбекс).

Омикрон, Делта или грип: Как да се предпазим и лекуваме през пиковия сезон

Народна медицина с едно на ум

Рецептите от народната медицина не трябва да се използват самостоятелно, а паралелно с назначеното лечение. Когато заболяването отшуми може да се взима сок от лук с повече захар за отхрачване. Чаят от семена на анасон облекчава дишането, а класическата комбинация куркума (на прах, с малко черен пипер), джинджифил и мед се приготвя като чай и се пие два пъти на ден – сутрин и вечер Джинджифилът и особено куркумата имат много силни противовъзпалително действие.

Що се отнася до децата, има някои, които го карат изключително тежко

При лека и средно тежка форма малките пациенти се лекуват у дома. Обикновено лекарите предписват симптоматично лечение: пиене на много течности, лекарства за висока температура, кашлица и хрема.

За децата под 5 години ваксинацията срещу коронавирус все още не е възможна и не всички възрастни са ваксинирани. Освен това ваксината не дава 100% гаранция, че човек няма да се разболее.

Има ли начин да се предпазим от вируси?

– Важно е да се поддържа и укрепва имунната система – всеки знае методите: добро хранене и сън, чист въздух, бързо ходене и упражнения. Разбира се, трябва да се спазва лична хигиена и социална дистанция. Освен това се препоръчва да се намазват носните проходи с антивирусни лекарства (Блоксивир, Хюмер Стоп Вирус) – сутрин, когато тръгвате по работа, и вечер, преди лягане.

Носът не напразно се нарича входна порта на инфекциите: той е основният път за проникване на респираторни вируси в нашето тяло. Когато прилагаме антивирусни лекарства върху носната лигавица, спираме атаката на вирусите в самото начало. Ето защо такава практика се препоръчва като превантивна. Тя трябва да продължи дори след ваксинация срещу грип и COVID-19, тъй като производството на защитни антитела е процес, изискващ определено време.

БОРИНАЛ – мощна комбинация за предпазване от вируси

Омикрон, Делта или грип: Как да се предпазим и лекуваме през пиковия сезон

Източник: kp.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *