Целта на лечението е да се облекчат симптомите, да се защитят органите и тъканите от собствената имунна система, както и да се намалят възпалението и самият автоимунен процес. Това се постига чрез:
- Нестероидни противовъзпалителни препарати, които намаляват възпалението и болките в мускулите, ставите и другите тъкани. Такива са аспиринът, ибупрофенът, напроксенът и др. Но те, както много пъти в. „Доктор“ е предупреждавал, оказват странични въздействия: раздразнение на стомашната лигавица, развитие на гастрит или язва, също и намаляване съсирваемостта на кръвта.
- Кортикостероидите оказват по-силно противовъзпалително действие.За съжаление, те имат много странични ефекти, особено ако се приемат дълго време. Най-разпространените от тях са затлъстяване, остеопороза, инфекции, диабет, катаракта, некроза на големите стави, повишено кръвно налягане. Затова се назначават в малки дози.
- Предписва се и един много силен антималариен препарат, който е особено ефективен за болните със слабост, увреждане на кожата и ставите. Лекарството понижава честотата на образуване на тромби. Страничните ефекти на този наистина ефикасен препарат са диария, разстройство на стомаха, пигментни изменения в очите. Затова лечението с него се следи от очен лекар.
- Т.нар. имуносупресори – тези лекарства потискат имунната система и се използват при тежко протичане на системната кожна туберкулоза, когато заболяването засегне и вътрешните органи. Всички лекарства от тази група могат да предизвикат намаляване броя на еритроцитите, левкоцитите и тромбоцитите в кръвта, а това води до анемия, чести инфекции и кръвоизливи. Някои от тях са токсични за черния дроб, други – за бъбреците. Имуносу- пресорите могат да се приемат само под строгия контрол на ревматолог.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!