Всички вируси на хепатита могат да предизвикат остър инфекциозен процес, характеризиращ се с клинични и биохимични изменения. Те се задържат в организма не повече от 6 месеца.
Вирусите на хепатит А и Е се изхвърлят от организма в продължение на 6 месеца. Докато при хепатит В, С и D, точно обратното – при тях е възможно патологичният процес да премине в хронична форма, която може да провокира развитие на цироза и повишава риска от първичен хепатоклетъчен карцином, т.е. рак на черния дроб.
Рискът от преминаването на хепатит В в хронична форма в голяма степен зависи от възрастта на болния и неговото имунологично състояние. При новородените хепатит В преминава в хронична форма в 100 процента
- При хепатит В, С и D е възможно острата форма да премине в хронична
от случаите.
При малките деца този показател се понижава до 70%. При здравите млади хора острата форма може да премине в хронична само в един процент от случаите.
Рядко настъпва пълно оздравяване при хроничен хепатит, въпреки лечението със стероидни хормони. Хепатит D може да прерасне в хронична форма само на фона на хепатит В.
- 5 на сто от болните с хепатит С развиват хронична форма след острия период. Почти винаги заболяването се открива при хистологични изследвания.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!