Упражненията разширяват периферните съдове, облекчават работата на сърцето, подобряват кръвоснабдяването на мускулите и намаляват тревожността. Важно е само да си зададете най-верния темп-така че упражненията не ви уморяват. Добре е да започнете с разтъпкване и упражнения за разтягане.
Запомнете от какво се страхува болното сърце:
*вдигане на тежести;
*упражненията, които съкращават мускулите без движение на крайниците или торса;
*заниманията с ритмична гимнастика;
*плуване;
*изразените натоварвания, например бягането или бягането в тръс.
Започнете тренировки с ходене. Старайте се всеки ден да ходите пеш, слизайте от автобуса една спирка по-рано. Едно добро правило: интензивността на упражнението трябва да бъде такава, че изпълнявайки го, да можете да разговаряте. Ако ви е трудно да го правите по време на упражненията, значи натоварването ви е в повече. Ако сте започнали да се задъхвате, ако ви се завие свят или болки в гърдите; ако ви прилошава или да ви избива студена пот-незабавно прекратете упражненията.
Избягвайте физическата активност веднага след като сте приели по-голямо количество храна. Планирайте така заниманията си, че да бъдат 1-2 часа след леко похапване. Много хора със сърдечна недостатъчност се страхуват да си играят с внуците-смятат, че не биха могли да ги вземат на ръце. Внимателно се вслушвайте в своето тяло. Избягвайте всякакви действия, които ви принуждават да се задъхвате, за да се стягате или да се измъчвате. Ако вашите внуци вече са пораснали, е по-разумно да ги вземете на колене, а не да ги вдигате на ръце.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!