С Възрастта намаляват нивата на тестостерон при мъжете, а с това и сексуалното им желание. Това състояние се нарича хипогонадизъм, познато още като мъжка менопауза, андропауза или климакс при мъжете. Хипогонадизмът е няколко вида:
- Вроден – води до аномалии в развитието на мускулите и костната система на юношите, а също може да доведе до недоразвиване на половите органи и намаляване на мъжествеността. Синдромът на Клайнфелтер, изразяващ се в хормонални нарушения, е най- честата причина за вродения хипогонадизъм.
- Придобит – този вид хипогонадизъм е познат като андропауза или мъжка менопауза. Той се появява обикновено след 40-те години, когато нивата на тестостерон започват да спадат (обикновено с около 1% годишно). Тоест мъжкият климакс настъпва доста по-бавно и плавно от женския. Ако хипогонадизмът възникне по време на пубертета, може да доведе дo липса на окосмяване и уголемяване на гърдите. Резултатът е понижено полово влечение, еректилна дисфункция, умора, липса на енергия, раздразнителност, депресия, повишено изпотяване, напълняване. Хипогонадизмът може да се превърне в основа и за развитие на сърдечносъдови и заболявания на костната система.
Хипогонадизмът се дели още на:
- първичен – дисфункция нa тестисите;
- вторичен – смущения в хипофизата;
- третичен – смущения в хипоталамуса.
За да се установи какъв точно вид е хипогонадизмът, трябва да се изследват нивата на гонадотропините, нивата на тестостерона и съответно да се направи кръвен тест.
Лечението обикновено се изразява в хормонозаместителна терапия с тестостерон (таблетки, капсули, инжекции). Тенденцията е все по-млади мъже да страдат от хипогонадизъм, като особено застрашени са тези с наднормено тегло и водещи заседнал начин на живот.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!