Моя приятелка – хирург, извършваща дълги и много сложни операции на кръвоносните съдове, изведнъж започна да напълнява. И напълняваше някак странно: от кръста надолу. Всеки 3-4 месеца трябваше да си купува панталон, един размер по-голям и този процес не можеше да бъде спрян. Тя изпробва много диети, но без резултат и се беше отчаяла, мислейки, че причината за пълнотата й е във възрастовата хормонална реорганизация на организма.
Казват, обущарят винаги ходи със скъсани обувки. И се оказа, че тази приказка е вярна! Съдовият хирург не успя навреме да си постави правилната диагноза и пропусна да оцени правилно причините за прогресиращата си пълнота. Всичко си дойде на мястото, когато приеха в нейното отделение пациентка с лимфостаза. Точно тогава тя си спомни, че също попада в рисковата група за това заболяване, тъй като „стоящата“ й работа е една от основните причини за нарушения в лимфния поток, което води до оток, а оттам и до напълняване. Тази рискова група включва не само лекари, но също така и учители, диригенти, изпълнители и т.н. Мисля, че всички те трябва да имат предвид опасността от развитието на заболяването както и задължително да се ангажират с профилактични мерки за предотвратяването й. А те не са никак трудни.
Профилактиката на заболяването
Грижете се внимателно за ръцете и краката си: не позволявайте появата на пукнатини по петите и режете ноктите си внимателно, тъй като всяка микротравма може да се превърне в отворена врата за проникване в тялото на инфекция и причина за развитието на инфекциозен процес, увреждащ кръвоносните съдове. Носете широки дрехи, които в никакъв случай няма да ви причинят нарушения в кръвообращението. Подлагайте се дозирано на всички процедури, свързани с висока температура, особено слънчеви и парни бани, които водят до нарушаване на кръвообращението в организма и повишават кръвното налягане.
Ходете повече пеша, за да поддържате винаги кръвоносните си съдове и клапите им в тонус.
Всяка вечер осигурявайте почивка на краката си: в легнало положение сложете възглавница под тях, малко над височината на главата си.
Това е всичко.
Клинична картина на болестта
Основният клиничен симптом е оток. Той е блед, неболезнен, и в по-напредналите стадии променя конфигурацията на крайника. Отначало е мек, но след време става твърд. Освен това се развива пахидермия – хипертрофия на кожата, космите падат, а ноктите се деформират. Появява се хиперпигментация и хиперкератоза – кожата се лющи и се покрива с люспи.
С нарастване на отока се появяват и субективни оплаквания от страна на пациента – тежест в засегнатия крайник и затруднени движения.
Заболяването протича в четири стадия:
Първи: появява се оток, който изчезва напълно при покой и при повдигане на крайника. Отокът е мек и при натиск остава трапчинка.
Втори: отокът е постоянен и при покой намалява, но не изчезва напълно. Той е мек и при натиск остава трапчинка.
Трети: отокът е твърд, не намалява при покой и повдигане на крайника и не остава трапчинка при натиск.
Четвърти: твърд оток, който деформира крайника. Развиват се тежки изменения по кожата. Двигателната функция е ограничена. Заболяването в този стадий е известно като слонски крак или елефантиаза.
Медицинска енциклопедия
Просто казано – оток на тъканите, който се дължи на различни причини: вродени аномалии на лимфните съдове, възпаление, нарушения в циркулирането на кръвта и лимфата по съдовете поради разширени вени, травми, затлъстяване, сърдечно или бъбречно заболяване, продължително излагане на слънчева топлина или в парна баня, хирургична интервенция.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
При какъв лекар трябва да се отиде за да се диагностицира това заболяване?