Деформиращата артроза е сериозен проблем, среща се при всеки пети човек на Земята. С напредване на възрастта телата ни се износват, клетките, тъканите и органите остаряват – по естествен начин се променя здравето на хората. Най-напред на възрастовите промени реагират ставите, в тях възникват възпалителни и невъзпалителни заболявания: артрити и артрози. В случай на артроза се развиват промени в тъканите, моделиращи ставите, чиято основа са хрущялите и техните клетки – хондроцитите.
Хрущялът покрива повърхността на костите, образуващи ставите, и прави ходенето ни по-лесно и по-без- болезнено. С течение на времето хондроцитите губят своята еластичност, някои от тях „умират“ поради травми, хронични заболявания, възпаление, а други се изтласкват от клетките на съединителната или костната тъкан, склерозират, променят формата и конфигурацията на хрущялната повърхност. В този случай хрущялът изтънява, променя се плътността му, а в някои места – изчезва напълно, оголвайки костите. Те се разрастват, опитвайки се да компенсират загубата на хрущяла, но не притежават неговата еластичност, което води до болка при всяко движение. От тук следват и трите основни принципа за лечение на деформиращата артроза: облекчаване на болката, защита на ставата, запазване на функциите й.
За ефективно лечение на болестта е необходимо на първо място да се знае видът на артрозата.
Деформиращата артроза се дели на посттравматична, т.е. вторична, и обменна, т.е. възрастова.
Посттравматичната артроза се развива в резултат от травма.
Обменната произтича от нарушаване на метаболитните процеси в организма и е в резултат на заболявания като подагра или ревматоиден артрит.
Как може да се открие и да се отстрани причината? Ревматоидният артрит е сериозно заболяване, чиято причина е неизвестна. Диагностиката на остеоартрозата, образувана в резултат на това заболяване, обикновено не е трудна. Въз основа на рентгеново изследване лекарят определя степента на увреждане на ставата, а след това провежда тестове, за да оцени нейната подвижност. Но лечението на този вид артрит е много трудно. Това изисква не само умение на лекаря, но и търпение, постоянство и желание на пациента да се излекува. Лечението винаги е комплексно. Първо, трябва да се ограничи натоварването на ставата. За да направите това, преди всичко трябва да отслабнете и да започнете да носите стелки – специални подложки, които се слагат 6 обувките под петата, за да изместят центъра на тежестта по време на ходене и да облекчат притискането на една или друга става. След това трябва да се справите с възпалителните процеси, които обикновено засягат системно цялото тяло, за което се провежда терапия с нестероидни противовъзпалителни лекарства. Сред тях най-известният, обикновен и евтин е аспиринът. Той, в комбинация с рибено масло, което предотвратява дегенеративните процеси в ставата, и някакъв аналгетик, се използват за лечение на ревматоиден артрит. По този начин се облекчава болката.
Все пак това лечение дава много странични ефекти, преди всичко влияе негативно на черния дроб и стомаха, затова е невъзможно да се прилага продължително време. Можете да опитате различни комбинации oт лекарства, например да премахнете аспирина, но да оставите рибеното масло и обезболяващите или да премахнете рибеното масло. Всичко е много индивидуално. Основният недостатък на тази терапия е, че не може наистина да забави разрушаването на ставните тъкани. Поради това при по-тежко протичане на ревматоидния процес се предписват глюкокортикоиди през устата, а ако няма ефект – вътреставно. Тези лекарства не само потискат възпалението, но също така значително забавят разграждането на костната тъкан.
Има и цитостатици, които се използват при лечението на туморни процеси. Те възпрепятстват размножаването на всички „излишни“ клетки, забавят развитието на костна тъкан в ставите. Но усложненията от приема на тези лекарства са сериозни, затова такова лечение се извършва само под наблюдението на лекар.
Внимание!
- Най-безопасно, както изглежда, е само рибеното масло в подходяща доза. И ако добавите към него лечебна гимнастика, диета и масаж за възстановяване на ставната функция, възможно e да се постигне максимален ефект с минимални усложнения!
- Посъветвайте се с вашия лекуващ лекар и започнете лечение. Не забравяйте за физиотерапевтичните процедури, мануалната терапия, както и за лечебната кал и минералните извори.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!