Тук ще отговорим на въпроса, колко са ефективни различните ваксини според последните данни
По-ефективни ли са някои ваксини срещу Ковид-19 от други? Трудно е да се каже, тъй като няма директни сравнения на проучванията. Но ескпертите са на мнение, че всички ваксини предотвратяват хоспитализации и смъртни случаи.
„За щастие всички одобрени ваксини предпазват от тежко протичане на болестта”, казва д-р Моника Ганди от Калифорнийския университет в Сан Франциско. Мнението на д-р Ганди се позовава на резултатите от петте ваксини, които се използват по цял свят. „Вече имаме данни, които потвърждават, че всички ваксини работят много добре”, допълва още тя. И все пак голяма част от хората още се чудят коя да изберат.
Тук ще се опитаме да ви разясним, какво сочат данните за нивата на защита, които осигуряват наличните ваксини.
Pfizer и Модерна
Проблемът е, че преди пускането на ваксините са сходни нива на защита, но няма обективно сравнение между тях и ефективността им при новопоявилите се щамове на вируса. За ваксините на Pfizer и Модерна е установено, че са ефективни на 95% за предотвратяване на симптоматично протичане на заболяването, след поставена втора доза. Но тези данни са отпреди да циркулират новите мутации на Ковид-19. Много експерти смятат, че тези две ваксини осигуряват най-добра защита и дават най-леки странични ефекти.
Johnson & Johnson
Данните от международно проучване за ваксината на Johnson & Johnson, която се поставя еднократно, сочат, че тя осигурява 66% защита срещу средно и тежко протичане на болестта. Единствено в САЩ, където има по-малко ограничено разпространение на различни щамове, процентът е по-висок – 72%. Експертите твърдят, че този процент е задоволителен, защото все пак предотвратява хоспитализация и смърт при по-голямата част от ваксинираните. Ваксината на Johnson & Johnson все още не е одобрена за използване в България.
AstraZeneca
Двудозовата ваксина на AstraZeneca, използвана в много страни по света, е изправена пред сериозни въпроси относно точната степен на ефективност и безопасност. Все пак лекарите по цял свят са единодушни, че тя предпазва от тежко протичане на инфекцията и смърт.
Факт е, че хоспитализациите в страни, в които AstraZeneca се използва масово, намаляват драстично. Такива примери са Израел, Англия и Шотландия. Предварителните проучвания констатират, че ефективността й е 79%, но тази цифра варирва при различните мутации на вируса.
Както знаете, много страни са притеснени от смъртните случаи, причинени от страничните ефекти на ваксината. Смята се, че тя образува тромбози, които в някои случаи се оказват смъртоносни. Някои държави са ограничили използването й само за хора над 65 годишна възраст, тъй като при тях вероятността за появата на този страничен ефект е значително по-малка.
Източници: https://www.healthshots.com/ https://www.cidrap.umn.edu/ https://www.dw.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!