Човек пие лекарства за понижаване на кръвното налягане. Но го хваща някаква хрема или простуда, той отива в аптеката и си купува хапчета, които някой му е препоръчал, или е видял по рекламите. Но няма ни най-малка представа, че това средство може да съдържа фенилефрин или кофеин, които повишават кръвното налягане. В резултат на това ефикасността от лечението на хипертонията се свежда до нулата.
Понякога се опитваме да засилим действието на едно лекарство с помощта на друго. Например човекът тръгва на път, но изведнъж го стяга сърцето. А „познавачите“ му казват: пийни нитроглицерин, други: на мен ми минава от нифедипин. Ако той послуша и двете страни и изпие двата препарата, резултатът е сърцебиене. В тази ситуация ефектът може да се окаже
противоположен, ако се съчетаят средства за понижаване на кръвното, но от бета-блокерите, с лекарство, наречено верапамил – тогава сърцебиенето рязко спада, а в сърцето дори могат да престанат да постъпват нервните импулси.
Друг път се случва истински парадокс – едновременният прием на няколко антибиотика може да даде по- слаб ефект, отколкото ако се приема само един. Да не говорим за това, че в резултат на безразборния им прием бактериите развиват устойчивост към тях и болестта преминава в хроничен стадий.
На фона на ентеросорбентите, към които прибягваме при стомашно и чревно разстройство, приемът на повечето лекарства практически е безполезен: те бързо ще „напуснат“ тялото ни и няма да може да бъдат усвоени.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!