Някои учени смятат, че депресията може да бъде полезна или най-малкото да се окаже позитивен фактор. Повечето специалисти са съгласни с това, че клиничната депресия е тежко заболяване, пречупващо живота на човека. Но има и такива, които твърдят, че тя може да бъде полезна.
Преди две години Джером Уикфилд от Нюйоркския университет произвел истински фурор с книгата си „Загубата на тъгата: как психарията превърна нормалната тъга в патологична депресия“. Авторът твърди, че депресията може да подтикне човека към позитивни изменения в живота и да му помогне да извлече уроци от грешките си, както и да се ориентира в своите желания.
Холандски учени открили, че хората, преживели депресия, се справят по-добре с житейските изпитания. Освен това се отличават с по-добро здраве и психика.
Депресията принуждава хората да изключат от живота си тези фактори, които водят до хроничен стрес, смята психиатърът Пол Кидвъл от Кардифския университет, а също така „отварят оптимистичното огледалце“. Освен това ученият предупреждава, че антидепресантите не могат да помогнат, ако човек не промени начина си на живот, предизвикващ депресия.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!