Магнезият действа като естествен статин, намалявайки излишния „лош“ холестерол и триглицериди
Същевременно, магнезият действа за увеличаване на „добрия“ холестерол, казва известният американски кардиолог Уилям Дейвис.
Магнезий или статини?
Да припомним, че статините са най-популярните лекарства, които се използват за понижаване на холестерола в кръвта. Предписват се за предотвратяване на инфаркти, инсулти и други усложнения, които причинява атеросклерозата. Понижавайки холестерола в кръвта, те предотвратяват образуването на холестеролни плаки в съдовете.
Ефективен ли е магнезият като статин?
Не са провеждани подробни сравнителни проучвания. Но на учените и на лекарите е ясно, че този елемент понижава холестерола и прави много от всичко полезно за кръвоносните съдове. Освен това е доказано, че при липса на магнезий статините изобщо не намаляват холестерола. Ако предписания статин не се комбинира с магнезий, ефект от него няма да има. Добавянето на магнезий значително повишава ефективността на тези лекарства. Ако ги приемате, а холестеролът не намалява дори с увеличаване на дозите (това често се случва), струва си да проверите нивото на магнезий в организма.
Учените ненапразно сравняват механизма на действие на магнезия със статините. Защо?
На този въпрос отговаря Анатолий Скални, доктор на медицинските науки, професор и ръководител на Лабораторията по молекулярна диетoлогия към Университета Сеченов (Москва).
– Това се дължи на факта, че магнезият, подобно на статините, действа на ензим, който се нарича HMG-CoA редуктаза. Този ензим играе ключова роля в синтеза на холестерол в черния дроб. И магнезият, и статините инхибират работата му, и по този начин намаляват производството на холестерол. Но ефектите на магнезия не се ограничават до това. Той влияе върху активността на повече от 300 ензима в нашето тяло. По този начин се осъществява регулацията както на енергийния метаболизъм, така и на метаболизма на мазнините и въглехидратите. Освен това, магнезият доказано предпазва от развитие на диабет, уролитиаза и депресия.
Нерви, хипертония, кръвоносни съдове и калцификация
Действието на магнезия върху нервната система е комплексно и, освен всичко друго, има седативен ефект. Той намалява нивото на стрес, което е много важно за хората със сърдечно-съдови заболявания. Например при пациенти с хипертония подобно действие помага за намаляване на кръвното налягане. Но онова, което е много важно – магнезият действа допълнително и директно върху самите съдове, като ги отпуска.
Хипертонията е рисков фактор при атеросклероза. В този случай магнезият има двоен ефект. Първо, той инхибира синтеза на холестерол, вече стана дума за това. И второ, предотвратява отлагането на калций по стените на кръвоносните съдове. По този начин предпазва от калцификация – това е най-опасната форма на атеросклерозата. В такива атеросклеротични плаки с калций най-лесно се образуват кръвни съсиреци, причинявайки инфаркти и инсулти.
Къде е скрит магнезият?
– С една дума, магнезият е един от най-важните елементи за нормалния живот и здраве на нашето тяло, продължава професор Скални. – Недостигът му може да провокира споменатите по-горе заболявания. Недостигът на магнезий е свързан не само с храненето, но и с нарушаване на неговото усвояване при заболявания на храносмилателния тракт, повишена консумация на сладки храни по време на хроничен стрес, захарен диабет и работа във вредни индустрии, загуба поради приема на диуретици (много от тях премахват магнезия и калия).
Има три основни начина да получите достатъчно магнезий
Първият е правилното хранене с консумацията на голям брой храни, богати на магнезий (виж списъка по-долу). Те включват хляб и други тестени изделия, произведени от пълнозърнесто брашно или трици. Факт е, че в триците на зърното има много магнезий, който се губи при смилане и рафиниране. В бялото брашно магнезият практически отсъства. Много магнезий в различни семена, зърнени храни, бобови растения, билки, банани и някои плодове.
Вторият начин е приема на храни, обогатени с магнезий, цинк и редица други елементи. Трябва много да се внимава при покупката на такива храни (най-често бисквити от пълнозърнесто брашно и десертни блокчета).
Третият начин за премахване на дефицита на магнезий е приема на хранителни добавки с този елемент. Често това са витаминно-минерални комплекси или магнезиеви препарати в комбинация с калий – тези елементи действат отлично, когато са в тандем.
Продукти с най-много магнезий
Съдържание на магнезий в милиграми:
- Пшенични трици – 590;
Тиквени семена – 535;
Слънчогледови семки – 420;
Леща за готвене – 380;
Покълнали пшенични зърна – 250;
Соя – 247;
Млечна суроватка на прах – 180;
Орехи сурови – 150-260;
Кафяв ориз – 120;
Елда – 78;
Морска риба – 20-75;
Кайсия, праскова, стафиди – 50-70;
Стриди – 40;
Банани – 35;
Говеждо месо – 12-33.
Забележка: данните са за 100 грама продукт.
Източник: kp.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!