Изправени сме пред заплахата да бъдем ухапани от кърлежи. Не бива да го допускаме…
Здравейте, интересува ме какво е лечението на лаймската болест – кърлежът е открит след около 6 месеца. Оплакванията започнаха с температура и „евентуален“ грип, след това се появиха неразположение и болки в ставите в момента. Предварително ви благодаря! Желая ви здраве и много късмет!
Недялка ЖЕЛЯЗКОВА – Кърджали
Лаймската болест е инфекциозно заболяване с ендемичен характер (наличие на инфекциозни огнища в определени райони) и се причинява от специфичен микроб.
Преносители на заразата са кърлежите. Заразяването става чрез ухапване или (по-рядко) през конюнктивата на очите при размачкване на кърлежите или от урината на заразените животни. Заболяването има сезонен характер – възниква през пролетните и летните месеци в периода на повишена активност на кърлежите. Инкубационният период на болестта е от 2 до 35 дни (средно 10 дни).
Първи стадий – появява се петно на мястото на ухапването за около 2-3 седмици. Около него се образува концентрична зона на зачервяване, която се разширява центробежно, при това центърът започва да избледнява или посинява и обривът добива вид на пръстен. Този обрив избледнява, но след няколко седмици или месеци може да се появи на друго място по тялото. Освен него може да има висока температура, болки в мускулите и ставите, отпадналост, подуване на близките лимфни възли, главоболие и стомашно- чревни оплаквания.
Във втория стадий на заболяването, започващ няколко седмици или месеци след изчезване на първоначалните симптоми, се наблюдава засягане на нервната система (най често се възпалява лицевият нерв), но също така може да се развие менингит (възпаление на мозъчните обвивки), енцефалит (възпаление на мозъка), парези и парализи на крайниците, както и сетивни нарушения (намален усет за допир и болка на кожата).
В този втори стадий се наблюдават и сърдечни увреждания – проводни и ритъмни нарушения (прескачане на сърцето или извънредно забавен пулс) и по-рядко възпаление на сърдечния мускул и сърдечната торбичка.
Третият стадий се проявява месеци и години по-късно (go 1-2 години). За него са характерни увреждания на ставите, нервната система и кожата, водещи до ставни болки, нарушения в походката, намаление на зрението и слуха, неконтролирано изхождане по малка и голяма нужда, главоболие, психични смущения и поява по кожата на зачервявания, леко надигнати над околната кожа, които постепенно атрофират.
Приблизително половината от болните може да нямат оплаквания, поне в първия стадий. Диагнозата се уточнява след комплексни изследвания. Важно е да знаете, че след отстраняването на кърлежа той трябва да се изследва за носителство на причинителя на болестта.
ВНИМАНИЕ!
Лечението на лаймската болест е резултатно и ефикасно, тъй като повечето съвременни антибиотици унищожават безпроблемно заразата.
Медикаментите се изписват задължително от лекар. Обикновено в първия стадий се прилагат антибиотици (доксицикпин, тетрациклин, амопен, еритромицин) в 2 курса по 14 дни с интервал от 15-20 дни между тях. По-модерно лечение е приложението на азитрокс в еднократен курс за 5 дни.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!