Моля Ви да публикувате повече информация за астигматизма и начините за лечението му.
Петя Лилянова – Плевен
Един от най-често срещаните видове очни дефекти е астигматизмът. Въпреки че точната причина за развитието му не е известна, смята се, че 8 повечето случаи се получава още при раждането.
КАК ДА СЕ ПОПРАВИ?
Диагнозата се поставя при преглед от специалист, който с помощта на специална таблица за острота на зрението определя характера на астигматизма. С помощта на специални цилиндрични лещи се измерва формата на роговицата. Корекцията на зрението при астигматизъм се постига посредством цилиндрични лещи, които променят пречупването на лъчите само в една медиана, като компенсират недостатъка на оптичната система на окото.
Носенето на очила в този случай е съпроводено с особености. При някои води до усещане за световъртеж, болки в очите и дискомфорт на зрението. Стъклата за тези очила се изработват по поръчка, което отнема време и струва по-скъпо, особено когато цилиндърът е по-голям.
По-рано се смяташе, че контактните лещи имат отрицателно въздействие върху роговицата. Понастоящем се произвеждат меки контактни лещи, които не вредят на роговицата и са подходящи за носене при астигматизъм.
Оперативна корекция – когато1 не се понася носенето на очила и контактни лещи, се пристъпва към оперативна корекция на астигматизма. Тя може да се извърши и в детска възраст. Вроденият астигматизъм не прогресира.
ИМА НЯКОЛКО ВИДА ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ
- Кератотомия – нанасят се корекции на роговицата за отслабване на пречупването на лъчите. До този метод се прибягва при късогледство и смесен астигматизъм.
- Термокоагулация – при този метод се повишава извивката на роговицата и нейната пречупваща способност. Методът се използва при далекогледство.
- Лазерна коагулация – вместо игла се използва лазерен лъч.
- Ексимер-лазерна операция – посредством ексимер лазер (изпуска ултравиолетови лъчи) се отнема от излишната дебелина на роговицата.
В КОИ СЛУЧАИ СЕ ПРЕДПРИЕМА ЛАЗЕРНА КОРЕКЦИЯ
Независимо от това, че лазерната корекция на зрението напоследък има широко приложение и не дава усложнения, трябва .да се има предвид, че не се предприема при:
- късогледство над 15 диоптъра;
- далекогледство над 4 диоптъра;
- астигматизъм с диоптър над +/3;
- преди 18-годииша възраст и след 45 години;
- диабет;
- бременност.
ВЪЗМОЖЕН ЛИ Е РЕЖИМ НА ОЧИТЕ
Тъй като при астигматизъм очите бързо се уморяват, те не бива дълго време да са напрегнати – продължително време да се чете, да се гледа телевизия, да се работи на компютър. Очите трябва да се пазят от натоварване, тъй като това може да влоши зрението и да причини главоболие. Четенето трябва да е умерено и при добро осветление. Не се препоръчва четене в движение, в транспортни средства, както и лежейки. Престоят пред екрана също трябва да бъде умерен. При астигматизъм няма риск за увреждане на очите при физически натоварвания, както при силно късогледство. Астигматизмът не може да се отстрани, но може да се предотврати влошаването на зрението, когато своевременно се вземат необходимите мерки.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!