Микробите и гъбичките са предпоставка за рак на устата
През последните години много ще се говори за т.нар. предракови състояния. Нима може да се определи подобно състояние? Та нали това би означавало да не се допусне рак, а тази коварна болест сякаш от година все повече жертви. Моля да отговорите какво е това предракова състояние и има ли симптоми, които се проявяват? По-конкретно ме интересува дали такова състояние може да се открие и диагностицира?
Здравко Здравков – София
Години наред вече се използва терминът предраково състояние. И наистина често се засичат случаи на предракови заболявания в устната кухина. Това е трайно новообразувание, което още не се е превърнало 6 тумор. Обикновено се появява в зряла възраст, най-вече при мъжете. Това, което би трябвало да ви разтревожи, е появяване на необичайни изменения в устната лигавица, както и по устните и езика.
Предраковото заболяване се развива от няколко седмици до няколко години. Всичко зависи от състоянието на имунната система и генетичните особености на организма. А също и от интензивното въздействие на канцерогенните фактори. В крайна сметка предраковото състояние може да премине в рак, но не е задължително.
ВЪНШНИ ФАКТОРИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ПРЕДРАК
Към развитието на пpeдрак в устната кухина водят действащите дълго време неблагоприятни фактори. вкл. и метеорологични – студеното, ултравиолетовите лъчи, вятърът); физически – рентгеновите лъчи, радиоизотопите, изгарянията; биологични – микробите, вирусите, гъбичките. Друга причина за възникване на предрак в устната кухина може да бъде механична травма, нанесена от болни зъби, или пък некачествени протези, гореща и лютива храна, алкохол, вредните навици (хапане на устните например).
А някои основни заболявания могат да се проявят като предразполагащи фактори – например захарният диабет, заболяванията на кръвта, туберкулозата, сифилисът.
Развитието на онкозаболяванията понякога се провокират от приема на отделни лекарства – имуно- и биостимулатори, хормони, противозачатъчни средства.
ПЕТНО, ПОТЪМНЕЛИ ЗОНИ ВЪВ ВИД НА НАЛЕП, ВЪЗЕЛЧЕТА, РАНИЧКИ…
Предраковите заболявания в устната кухина са много, но най-често срещаните са левкоплакия, червен плосък лишей, болестта на Боуен, хейлит.
Следователно трябва да ви разтревожат необичайни изменения по лигавицата на устните, бузите и езика. Това може да бъде: петно, което не изчезва и леко изпъква над лигавицата; огнища на потъмняване с неправилна форма във вид на налеп; възелчета, съединяващи се помежду си; рисунък; дълго незаздравяващи ерозии; кръвотечащи цепнатини; брада- вични разраствания с блед или заетойно-червен цвят.
Следва да отбележим, че при появяване на едни или други елементи на увреждане не се появяват болки. И това е основната причина, поради която човекът не се обръща към лекар. Болка може да възникне при травмиране на раничката или пукнатината, както и при израждане на предрака в рак.
ЛЕЧЕНИЕТО ОБИКНОВЕНО Е КОНСЕРВАТИВНО. МНОГО ВАЖНА Е ПРОФИЛАКТИКАТА
Във всеки случай не се лекувайте сами, защото точно това може да превърне предрака в рак.
Ако болестта се открие в ранен стадий, понякога е достатъчно да се отстранят местните дразнещи фактори, например да откажете цигарите, алкохола, лютивата и гореща храна. Освен това се назначават витамини, както и апликации с маслени разтвори пак от витамини и други препарати за заздравяване на епитела.
Много е важна профилактиката на предрака. Необходимо е един път годишно да се подлагате на профилактичен преглед при стоматолога. Своевременно лекувайте кариеса и неговите усложнения. А при наличие на показания си поставете протези – но нека бъде навреме и да са качествени.
Поддържайте хигиена в устната кухина, водете здравословен начин на живот, хранете се правилно и пълноценно.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!