Аз страдам от понижен хемоглобин. Искам да ми отговорите кое е по-добре: да си „наваксам“ недостига на желязо от хранителните продукти, или да приемам специални препарати, съдържащи този минерал?
Надя – по електронната поща
Дори при ниски показатели на хемоглобина не си назначавайте самостоятелно препарати със съдържание на желязо. Този микроелемент е токсичен, именно затова природата е предвидила той да се усвоява в ограничени количества от храната. Претоварването с желязо води до застойна сърдечна недостатъчност и увреждане на черния дроб и бъбреците.
Опасно е да се приемат лекарства с желязо от хора, които страдат от излишък на този микроелемент. А това се случва при такива заболявания като хемохроматоза и хемосидероза.
Неадекватна реакция към желязосъдържащите лекарства може да възникне и при алергия към лекарствени препарати, както и при алкохолна зависимост, болести на черния дроб – най-вече хепатит, обостряне на инфекциите, вкл. и половите, при възпаление на задстомашната жлеза, при язвена болест на стомаха, при заболявания на червата.
Затова преди да предприемете допълване на запасите от желязо, е нужно да се изследвате, за да се открие причината за анемията.
Най-често недостигът на желязо възниква при жени след силни менструации, бременност, кърмене.
Дефицитът на желязо може да се провокира и от прекалено интензивно физическо натоварване и дори ако прекалите с аспирина.
Но най-често анемията се съпътства от хронична болест – хемороиди, язва на стомаха, херния, рак на червата, дивертикулоза. А приемът на желязо и в тези случаи може да навреди.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Консумацията на храни богати на фибри се препоръчва при хора с висок холестерол | Лекува нет