Имам установена алергия към домашен прах. Как да избегна контакта с дразнителя, след като той е навсякъде около нас? Какво можете да ме посъветвате?
Тинка Стефанова – Русе
Алергията представлява свръхчувствителност на организма към даден алерген. Тя се изразява в произвеждане на антитела, които са готови да реагират срещу дадения дразнител. Когато той попадне в организма, се осъществява бурна реакция на възпаление – алергична реакция. При контакт с алергена за първи път се получава свръхчувствителност на организма. При повторното му попадане в тялото организмът отговаря с алергична реакция. Алергените се делят на две големи групи:
- алергени, които попадат в организма отвън;
- алергени, образуващи се в самия организъм.
Домашният прах е сложен по състав алерген, тъй като в него влизат микроскопични частички от дрехи и други тъкани, гъбички, частици от насекоми, пребиваващи в дома. Те често предизвикват алергични заболявания на дихателните пътища – алергия към домашен прах. Акарите, намиращи се в домашния прах, са най-честите причинители на алергии. Реакцията на организма се наблюдава целогодишно, макар че през летния сезон се забелязва подобряване на състоянието, заради минималната концентрация на алергени във въздуха. Страданието се обостря през септември- октомври, период, в който се размножават домашните кърлежи – акарите.
Най-простото лечение се състои в това, да се избягват алергените. За съжаление, този метод е практически неосъществим, защото човек не може да избегне много от дразнителите (домашния прах например). Поради това лечението на алергията се провежда чрез няколко метода, като в повечето случаи се повлияват само симптомите.
Прием на антихистаминови лекарства за известен период от време – преди активния цъфтеж на растенията и при настъпване на алергичната реакция. Този тип медикаменти потискат отделянето на хистамин. от клетките и конкретните симптоми на алергичната реакция намаляват. Противоалергичните медикаменти могат да предизвикат в различна степен сънливост, раздразнителност, възбуда и т.н.
Важно е да се знае, че те трябва да бъдат изписани след преглед при специалист. Приемът им трябва да бъде по указаната от него доза, която в никакъв случай не бива да се превишава.
Не трябва да се забравя, че начин за контрол над алергията е избягване на причинителя й. Алергичните към полени хора да избягват места със силно цъфтящи растения – поляни, гори и т.н.
ВНИМАНИЕ!
Единственото лечение, при което се третират причините за възникване на алергия, е специфичната хипосенсибилизация, наричана още антиалергична ваксина. В този случай в тялото се вкарват антигените, предизвикващи алергия, през равни интервали от време, в увеличаващи се дози, за да се понижи чувствителността на организма към тези вещества, ваксината се инжектира под кожата. В последно време се предлагат продукти за сублингвално (под езика) приложение, които включват множество алергени. Методът е особено подходящ при малки деца. Периодът на лечение обаче е продължителен (от 3 до 5 години). Ефективността на метода е от 50-90% според различни източници.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Акари в дома | Лекува нет